Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Великите европейци“ и ние „Точно днес“

| обновено на 28.10.20 в 17:09

" Великите европейци“ –втора част на  книгата по едноименното предаване  на Пламен Асенов по Радио Пловдив ще има премиера в Първо студио тази вечер.  Книгата включва 45 портрета на значими личности от Стария континент. Започва  с  гръцката поетеса от VІІ век  Сафо,  и завършва с Джон Ленън. Героите във „Великите еврпейци“ са побрани в почти необятното време от 28 века, казва авторът, който  е в ефира ни тази сутрин.

По най-коментираната тема за Ковид 19, от някои със страх до паника, от други с недоверие и скептицизъм е разгворът с вирусолога  акад. Ангел Гълъбов  от Института по микробиология  към БАН. За  предпазните мерки  - лични и правителствени, и има ли  полезен ход  оттук нататък.

Как работи Центърът по трансфузионна хематология в Пловдив. Какви са възможностите за  дарение на кръв за плазма, използвана при тежките случаи на коронавирус. Слушаме директора на Центъра д-р Соня Джевизова.

150-годишнина от учредяването на Българската екзархия ще се отбележи в проект  с документална  фотоизложба  „Нашите будители. 150 години Български Екзархия“ в Културен център Тракарт и показва участието на пловдивчани в борбата за незавсиима българска църква и признаване на българската нродност.  Представя ръководителят на проекта д-р Жорж Трак.

Година преди "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, един францискански монах издава през 1761 година  "История на България".  Издателство „Българска история“ осигурява превода на български език. Пловдив е посочен като един от най-достойните градове. Интервю с редактора на книгата Теодор Борисов асистент в Института  по исторически изследвания към БАН.

За Шотландия и нейните  „ Северни брегове“, в търсене на недвусмислеността на формата, точната гама, вятъра, лошото време, земята, океана, повече мълчанието, но понякога и разговора – художничката Светослава Георгиева за изложбата си в галерия „Лабиринт“ в интервю на Веселина Пеева.

В „Добро утро, ден!“ продължава срещата с художника Атанас Хранов.

„Точно днес“ 29 октомври, четвъртък от 6 до 9.30 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13