Петстотният юбилеен брой на вестник „Пловдивски университет“ излезе от печат и с него периодичното академично издание отбелязва 37 години от съществуването си.
Заради ковид-обстановката замисленото литературно четене с писатели и поети, възпитаници на университета, няма да се състои, съобщи за Радио Пловдив главният редактор Тильо Тилев. Затова пък юбилейното издание е два пъти по-голямо от обичайното и събира в 28 страници лица и от миналото, и от настоящето на вестника.
Той продължава да се разпространява на хартия, като от 2004-та година насам всички броеве се публикуват и в електронен формат на сайта на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Първият брой на академичния вестник излиза през февруари 1983 година. Тогава главен редактор е журналистът Георги Райчевски. След него кормилото му поемат писателят и бивш евродепутат Емил Стоянов, следван от Илиян Александров. От 28 години главен редактор е поетът Тильо Тилев.
„С времето вестникът се променя“ – разказва той. И допълва: „Радостното е, че всички редактори и хората, които са писали във вестника, са се опитвали да избягат от общоприетото клише на времето. И вестникът има своя физиономия още от началото и до днес“.
По думите на Тильо Тилев, нивото през годините е било много високо. Той посочва, че от университетския вестник са започнали журналистическия си път немалко имена в медиите и в момента. В него са публикували първите си стъпки в поезията и прозата и много известни вече поети и писатели, а изданието продължава да поддържа ежегодния си литературен конкурс, който открива нови таланти.
„Моята мечта е координатната система, в която върви вестникът, да е плюс безкрайност и докато го има университетът, да го има и вестникът“ – си пожелава главният му редактор.
Още за вестника може да чуете в интервюто с Тильо Тилев в звуковия файл.
Със симфоничен концерт в Пазарджик ще бъде отбезяна 90-та годишнина от рождението на композитора и диригент проф. Иван Спасов. Той е един от най-значимите творци на 20-и век в България, почетен гражданин на Пазарджик. Основател и дългогодишен ръководител на Симфоничния оркестър в града. Създател е и на най-голямото културно събитие там -..
„АкварелНо“ е названието на съвместната изложба на Здравка Рубин и Петя Щербак в галерия „Лабиринт“. Здравка Рубин е пловдивчанка, която от много години живее в Денвър, Колорадо, САЩ. Завършила е Художествената академия Щиглиц в Санкт Петербург, Русия, специалност „интериорен дизайн“. В Международен панаир Пловдив реализира..
В Дановото училище в Перущица ще бъдат представени две произведения, посветени на Япония - пътеписът „Аригато, Токио - градът, който живее в ХХII век“ от доц. Атанас Владиков, и изложбата "Кацушика Хокусай и неговият кръг. Шедьоври на японското Суримоно - Скритата красота". „Написах настоящата книга, без да претендирам за изчерпателност...
Филмът „Гладиатор II“ на режисьора Ридли Скот открива Киномания тази вечер в Пловдив. Това е дългоочакваното продължение на славния епос от преди 24 години. Във фестивалната програма е включено ново европейско кино и хитове от фестивали в Кан, Венеция и Берлин. Представен пред половдивска публика ще бъде филма "Болеро". Той е за..
Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..