Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-успешната формула - карантина до ваксинирането

„Смятам, че  ваксините  ще имат ефект. Данните на фирмите, които са провели изпитанията, са доста убедителни“. Това подчерта акад. Ангел Гълъбов.

По думите му, времето за откриването и тестването на някои от ваксините, като английската, свързана с университета  Оксфорд, и другата - с участието на двама германски турци, е било напълно достатъчно и той не се притеснява, че резултатите са прибързани.  

„Особено за английската ваксина, за която са работили интензивно и с много средства са осигурени изпитания с около 30 000 доброволци, половината  плацебо и другата половина – ваксинирани, това е сериозно постижение“.

Правилен подход е ваксинирането да започне от лекарския и сестринския състав на първа линия, както и възрастните хора. Трябва да се прави и разлика между лечебна ваксина и ваксина за профилактика, за каквато става въпрос.

Трудно може да се определи какъв процент от хората трябва да бъдат ваксинирани, за да има ефект. Колкото този процент е по-висок, толкова по-добре ще се стигне до колективен имунитет, подчерта акад. Гълъбов.

Той нарече „абсурдно и неуместно“ заявеното от  проф. Андрей Чорбанов за появата на българската ваксина на база на неговата разработка с малко експериментален материал, подкрепена финансово от института „Пастьор“.

„При американо-немската ваксина, която изисква съхранение от 70-80 градуса има технологичен проблем, но би могло нещо да се направи. Вече има обаче и друга американска ваксина „Модерна“, която изисква  температура на съхранение минус 20 градуса, т.е. само камерата на хладилника е достатътчна. А оксфордската изисква само да бъде поставени в хладилник“, заяви акад. Гълъбов.

По думите му, у нас има голям скептицизъм  и към ваксините срешу грип. Това обаче не е попречила те да се прилагат от години и хората да са спокойни.  Около 2000 души са били отчетени при „взрив“ на заболяване от грип, но сега мащабите на смъртността са доста по-големи.

Най- успешната формула за излизане от пандемията е „карантина до ваксинирането“.

Акад. Гълъбов подчерта, че е окуражен от  прогнозата, че при двуседмично спазване на сегашните мерки за ограничаване на заболеваемостта, ще има двукратно намаление на заболелите. А при три седмици – и на смъртността.

„Тези изисквания да се носи маска, да се дезинфекцират ръцете и да се спазват разстоянията, гарантират  безопасността, но не се спазват. А тази година ще трябва данаправим някои компромиси и да прекараме празниците по по-необичаен начин. Това е световна беда, поразия, която се среща веднъж на столетие“.

Акад. Гълъбов изрази надежда, че ваксините, които ще получи страната ни, ще бъдат в достатъчни количества, за да успеят желаещите да се ваксинират.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17