„Смятам, че ваксините ще имат ефект. Данните на фирмите, които са провели изпитанията, са доста убедителни“. Това подчерта акад. Ангел Гълъбов.
По думите му, времето за откриването и тестването на някои от ваксините, като английската, свързана с университета Оксфорд, и другата - с участието на двама германски турци, е било напълно достатъчно и той не се притеснява, че резултатите са прибързани.
„Особено за английската ваксина, за която са работили интензивно и с много средства са осигурени изпитания с около 30 000 доброволци, половината плацебо и другата половина – ваксинирани, това е сериозно постижение“.
Правилен подход е ваксинирането да започне от лекарския и сестринския състав на първа линия, както и възрастните хора. Трябва да се прави и разлика между лечебна ваксина и ваксина за профилактика, за каквато става въпрос.
Трудно може да се определи какъв процент от хората трябва да бъдат ваксинирани, за да има ефект. Колкото този процент е по-висок, толкова по-добре ще се стигне до колективен имунитет, подчерта акад. Гълъбов.
Той нарече „абсурдно и неуместно“ заявеното от проф. Андрей Чорбанов за появата на българската ваксина на база на неговата разработка с малко експериментален материал, подкрепена финансово от института „Пастьор“.
„При американо-немската ваксина, която изисква съхранение от 70-80 градуса има технологичен проблем, но би могло нещо да се направи. Вече има обаче и друга американска ваксина „Модерна“, която изисква температура на съхранение минус 20 градуса, т.е. само камерата на хладилника е достатътчна. А оксфордската изисква само да бъде поставени в хладилник“, заяви акад. Гълъбов.
По думите му, у нас има голям скептицизъм и към ваксините срешу грип. Това обаче не е попречила те да се прилагат от години и хората да са спокойни. Около 2000 души са били отчетени при „взрив“ на заболяване от грип, но сега мащабите на смъртността са доста по-големи.
Най- успешната формула за излизане от пандемията е „карантина до ваксинирането“.
Акад. Гълъбов подчерта, че е окуражен от прогнозата, че при двуседмично спазване на сегашните мерки за ограничаване на заболеваемостта, ще има двукратно намаление на заболелите. А при три седмици – и на смъртността.
„Тези изисквания да се носи маска, да се дезинфекцират ръцете и да се спазват разстоянията, гарантират безопасността, но не се спазват. А тази година ще трябва данаправим някои компромиси и да прекараме празниците по по-необичаен начин. Това е световна беда, поразия, която се среща веднъж на столетие“.
Акад. Гълъбов изрази надежда, че ваксините, които ще получи страната ни, ще бъдат в достатъчни количества, за да успеят желаещите да се ваксинират.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ви срещаме с един от любимите преподаватели на студентите в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ – професор Веселин Василев. Той има над 50 години трудов стаж и преподава по психология. Признава, че любимата му оценка е петица, а шестицата нарича скъпарска. По тази причина рядко я пише. Не само на..
„На този етап Байдън обръща наистина страницата, но не я обръща напред, а я обръща назад“. Така геополитическият анализатор доц. Валентин Вацев коментира в ефира на предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив кадровата политика на новия президент на САЩ в първите дни на влизането му в Белия дом. Той обаче подчерта, че това е почти невъзможно,..
"Парламентарните избори са мерило, по което съдим дали гражданите искат да накажат управлението или не” - коментира политологът доц. Стойчо Стойчев в интервю за Радио Пловдив. Позиционирането на президентските избори е ключово и, ако те са преди парламентарен вот, е почти сигурно, че ще бъдат загубени от управляващите. „Ако са след това, както..
Започнаха номинациите за кандидат-депутати на БСП в Пловдив. В момента те се правят на районни събрания, е след това предстоят кандидатурите да бъдат гледани и от районните конференции. Окончателната листа за 16-ти МИР на БСП ще се утвърди на Градската конференция на столетницата на 6 февруари. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Димитрина..
Какво се случи с цитираното доскоро и най - често от политиците „ чувство за справедливост “ ? Гледна точка на финансовия анализатор Светозар Гледачев , той е университетски преподавател и икономист, консултант. Гледачев каза: "Чувствто за справедливост е присъщо за всяко мислещо същество, даже учените казват, че и у някои от животните го има. То е..