„За съжаление тази задача все още не е завършена. СДС продължава да съществува, да има принос в българската политика. За нас е един хубав ден, защото се чувсваме като зряла партия, която знае какво иска, и какво трябва да направи. Ние сме в дясно, и си партнираме със субекти в дясното политическо пространство. Дясното означава задълбочаване на нашата европейска интеграция, влизане в еврозоната, който е един важните завършващи етапи. Ние сме пълноправен член на ЕС, който формира политиката, защото в случая със Северна Македония се оказа, че имаме своята тежест. Подкрепиха ни Дания и Нидерландия“.
Що се касае до възхода и пропадането на СДС евродепутатът Александър Йорданов каза, че една от грешките е трансформирането на СДС в еднолична административна командна партия от Иван Костов.
Според г-н Лазаров тази трансформация е била естествен процес. „Иван Костов когато го избраха за председател на Координационния съвет, след Филип Димитров, началото на 1995 г. не знаеше къде сяда и какво управлява, ако трябва да бъдем точни. До този момент беше много добър експерт, финансист, но не беше партиен човек. Нямаше понятие, какво представлява партията като организъм и структури. Големите партии напуснаха, но се образуваха клонинги, които останаха в СДС. Борис Кюркчиев, възстановителят на Демократическата партия каза, че който напусне СДС ще си счупи главата. Тогава в парламента мнозинството е от 135 депутати, така се отиде към този командирски стил в СДС. Тогава до голяма степен опорочи структурите. Някои хора се почувстваха богоизбрани да променят системата. СДС преживя серия от етапи на изчистване, на промяна“.
Илия Лазаров посочи още, че президентът Петър Стоянов има заслуга, не само за насоката на СДС, но и как да работи за България. Това е интеграцията в НАТО, която ни отваря вратите за ЕС. Той взима непопулярни решения и си плаща цената. Прогнозата е, че на парламентарните избори следващата година, СДС ще получи над 100 000 гласа, които ще прибави към тези на ГЕРБ в коалиция.
Интервюто с Илия Лазаров, гл. секретар на СДС е в звуковия файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..