В "Артист на седмицата" ви срещаме с художникът Явор Куманов. С младият творец разговаряме за съчетаването на заниманията, за посланието на твореца и различните изразни средства, както и за „уроците“ на 2020-та.
Интересна е неговата история на развитие като художник, години след като той вече се занимава професионално с музика.
Роден в гр.Добрич през 1986 г., още от малък Явор се увлича по рисуване, и вместо да играе навън с връстниците си, той предпочита да се забавлява със скицник и молив в къщи.
Това му влечение обаче за добро, или лошо остава без отклик от страна на семейството. То е сметнато за нормално детско занимание.
Явор завършва в музикална паралелка на средно училище „Климент Охридски“ в родния си град, със специалност „акордеон“ при преподавателя Севдалин Симеонов.
След това записва „Педагогика на обучението по музика “ в АМТИИ гр. Пловдив в класа на Елена Мелник.
През 2009 г завършва бакалавърската си степен, а през 2011 г се дипломира като магистър по "Тонрежисура" в същото учебно заведение.
И така до 2014 г, когато Явор осъзнава потенциала, който носи в себе си.
Оказва се обаче, че корените на таланта му са дълбоки - Дядото на Явор по бащина линия – Куман, независимо от трудните по онова време условия на живот, има усет към рисуването.
Преживявайки ужаса на войната и недоимъка, в който той и съпругата му Йордана отглеждат шестте си деца, успява да съхрани и предаде любовта си към рисуването на своя внук Явор.
И той решава да опита.
Не смята обаче да изучава рисуване, а да излее върху листа онова, на което е способен.
Моливът като че ли започва да се движи сам, така из под ръцете на музиканта се раждат нови и все по-добри художествени творби.
Светлините на прожекторите, вълшебната сила на музиката и изобразителното изкуство стават мотивираща сила в живота на Явор и осмислят живота му, а той, в отговор на таланта и дарбата си, е отдаден до перфекционизъм, на своите занимания.
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..
"Черно хайку" се казва новата стихосбирка на Яна Букова и макар че звучи оксиморонно, това всъщност е една не толкова кратка поема за живота, която изследва "терора на тленността". По-внимателният читател, или по-скоро почитател на творчеството на Букова, ще каже, че това всъщност е продължение на пътеката, по която ни води предишната й стихосбирка..