Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2021 ще ни донесе експертно или програмно правителство

„Новата година за България се очертава, като изключително решаваща, тъй като предстоят избори за парламент и президент, на фона на пандемията, чиито икономически последствия тепърва ще разбираме“, това заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Даниел Смилов.

Изключително трудно е да се правят прогнози след 2020г., каза Смилов, който прогнозира, че 2021г. щ е от изключителна важност за страната.

„Тежките политически процеси са довели до недоволството показано през година, като на парламентарния вот предстои да получат и своята развръзка. Признаците са промяна са налице – обществена умора и оттегляне на доверие от управляващите, което неминуемо ще има своето отражение върху резултатите от изборите“.

На въпроса кой би могъл да замести ГЕРБ, Даниел Смилов очерта текущата политическа ситуация в България, като посочи възможните участници в следващото управление. Това са партии, които ще оберат широкият анти-ГЕРБ вот, но според политолога те няма да могат да контролират самостоятелно политически процеси.

„БСП, които са лидер на наказателния вот, не са способни да консолидират гласоподавателите, като на това не са способни нито силните в момента „Да, България“, нито политически енигматичните „Има Такъв Народ“ на Слави Трифонов, нито предизборната коалиция между Отровното трио и Изправи се.БГ на Мая Манолова“. Смилов смята, че е много важно в каква посока ще се насочи вотът на протестиращите, като това може да се окаже от решаващо значение, като добави също, че идеологически коалиции са невъзможни.

Варианти за управлението на страната биха могли да бъдат – експертно правителство или програмно правителство с много ясно изразена идея, наподобяващи подхода възприет в Германия, каза политическият анализатор.

Възможността, за която се спекулира в последната година – а именно оттеглянето на Борисов дава възможност за идването на нови лица, на въпроса дали това би могъл да е Николай Младенов – Смилов заяви, че твърда информация за това няма, а времето за представяне на нови лица, на които хората да се доверят може би вече е изтекло.

Ролята на ДПС в следващия парламент също ще е значителна, въпреки, че според Смилов, те ще имат далеч по-малка възможност за влияние, заради фрагментирания парламент.

„Позицията на ДПС до този момент винаги се е определяла от това, че могат да бъдат балансьор между две по-силно представени политически партии. Това може да доведе само до привидно отслабване на партията, тъй като ДПС е известна с това, че разполага с множество лостове за влияние – в служби, съдилища и медии. Въпреки, че в последните месеци медиите свързани с ДПС смениха собственика си, колко това не е само повърхностна смяна – ще разберем от тяхната редакционна политика“.

Според Даниел Смилъв вотът ще бъде силно повлиян от пандемията, която неминуемо ще окаже влияние върху активността, тъй като правителството трудно ще убеди гражданите, особено на фона на високата смъртност, че се е справило със заплахата.

Прогнозите са за трудна година, изпълнена с надежди и очакване. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39