Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксините са единствената предпазна мярка срещу ковид

| обновено на 14.01.21 в 16:19

„РНК  ваксините не са революционни, знае се за тях отдавна. Те се изработват с фрагмент РНК, която носи гена на характерен за вируса протеин. Тази киселина е част от шиповете на вируса“  - заяви в интервю за Радио Пловдив професор Георги Милошев.

„Когато тази РНК влезе в клетките, те произвеждат протеин, който имунната система разпознава и атакува. След това имунната система произвежда антитела, които вече го познават. По-добре да се срещнем с част от този вирус, отколкото с целия вирус, защото изхода не би бил много ясен. При много хора тази среща завършва и летално.“

Относно съмнението на хората спрямо ефектите на ваксината върху човешкия организъм Георги Милошев каза, че проблемът идва от различния характер на вируса, който при среща с тялото не създава правилния имунитет. Това налага разработването на РНК ваксина. „Стандартните ваксини се изпитват в рамките на десет години, но сега няма време и това е правилно. Антителата, които ще се изработят от нашата система, ще са насочени срещу този протеин. Това са антитела, които са страшно точни и специфични. Даже би трябвало да има по-малко алергични реакции, отколкото при другите ваксини. Тази ваксине не би трябвало да е по-опасна“ – категоричен е микробиологът.

Той подчерта, че предишните ваксини съдържат цели вируси, които са много по-силни алергени. "До момента има 32 милиона души, които са ваксинирани и непрекъснато се търсят няколко случая, в които има нежелани реакции. Десет случая срещу 32 милиона – как ви звучи това?“ – попита реторично професорът.

Той посъветва хората, проявили остри алергични реакции към ваксини от календара, да не се ваксинират изобщо. 

„Други хора имат алергична реакция и към липидни наночастици. Те трябва да се посъветват с добър алерглог“ – подчертава микробилогът.

„Липидните наночастици са мастни капчици – ние всеки ден поемаме такива капчици в различни храни, витамини, вярно, гълтаме ги, не ни ги инжектират, но разликата не е голяма. Това не може да е никакво основание за притеснение. Науката върви напред.“

Относно избора на ваксина – професорът даде следния отговор: „Това е политика, която не искам да дискутирам, когато говорим коя ваксина да изберем. Аз не бих защитил, нито бих се исказал „против“ някоя, защото това означава да правя реклама. Без да съм участвал в създаването, без да съм ползвал – няма как да го направя“, заяви Георги Милошев, като допълни, че единствената ни предпазна мярка са ваксините.

„Ваксината на "Модерна" има малко по-ниска успеваемост за създаване на антитела, но тя е незначителна. При нея процентът на хора, в които са развити по-малко антителата, е с 5-6% по-нисък. Изискват се години да се потвърди това, за да знаем, точно колко е успешна една ваксина. Но тя със сигурност е по-добрия вариант, отколкото да изкараш заболяването“ – казва професор Милошев.

Той цитира данни от актуално проучване, проведено сред 20 000 души, които са изследвани и следени 5 месеца. "Хората, които са боледували леко - имат 50-60 процента шанс да развият сериозен имунитет. Тези, които са прекарали тежко заболяването имат над 80% шанс. Какво остава за останали 20%?“

На въпроса дали ще се ваксинира, макар че е прекарал наскоро заболяването, професор Милошев е категоричен: „Ще се ваксинирам веднага щом имам достъп до ваксина. Не ми се иска и не вярвам, че мога да прекарам втори път този ад. Ако имам избор ще се ваксинирам с тази ваксина, която по мое мнение има най-висок ефект като процент успеваемост."


Чуйте интервюто в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57