Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - подкрепа за културния сектор в пандемията


Дейците на културата са едни от най-засегнатите от рестриктивните мерки, които налагат правителствата по света и забраната или ограниченията за масовите прояви. В България нещата не са по-различни – потърпевши са най-вече актьори, художници, музикални изпълнители и свободни артисти.

Европейският съюз отдели специално внимание на творците в условията на криза и насочи средства към културните министерства на страните-членки.

Министерството на културата и в частност Националният фонд „Култура“ се стараят да отпускат средства в помощ на най-засегнатите артисти – свободните творци. По програма „Творчески стипендии“ за подпомагане на независимите творци за миналата година бяха подкрепени общо 1 485 кандидати на стойност 5 940 000 лева. Сесията по програмата продължава и тази година.

Някои от артистите обаче срещат чисто юридически и бюрократични пречки, които ги правят негодни като кандидати за финансиране. Един от тях е пловдивският актьор Ивомир Игнатов-Кени, директор на малкия театър „Хенд“. Той разказва, че театърът сега няма възможност да кандидатства по проекти, защото наскоро се е наложила пререгистрация на юридическото му лице. Иначе лично той като артист е кандидатствал успешно по 2 проекта пред Националния фонд Култура.

Свободните творци в Пловдив срещат и подкрепата на общината в лицето на общинската Фондация „Европейска столица на културата Пловдив 2019“. Организацията е отделила 100 000 лева за Кризисен фонд в помощ на пловдивските творци в условията на пандемичната криза.

Председателят на Управителния съвет на Фондацията и заместник-кмет Пламен Панов разкрива параметрите на Кризисния фонд – отпуска се помощ от 1000 лева за покриване на битовите разходи – наеми, разходи за ток и вода, храна, лекарства.

Сред 15-те души, получили средства от фонда през миналата година са художничката Дарена Георгиева и куклената актриса Светлана Урумова.

Дарена определя помощта като полезна и навременна и е доволна от това, че средствата са получени точно през зимните месеци, когато разходите са по-големи.

Актрисата Светлана Урумова сравни помощта с глътка въздух и разкри, че сега работи по проект „Творчески инициативи“ на Министерството на културата.

Сесията на Кризисния фонд към Фондация „Пловдив 2019“ се удължава и през тази година, като пловдивските независими творци ще могат да получат средства при максимално прозрачни условия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58