Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История в картините, освобожденски дух в експозицията

Бюстът на Иван Вазов от скулптора Андрей Новаков
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

"Зад всяка картина стои история. Може да се напише цял роман". Това казва пловдивският бизнесмен Димитър Георгиев, когото местните свързват с културното меценатство под тепетата. С част от личната си колекция, събирана в продължение на 30 години, той отвори галерия, която ще действа като музей и ще носи неговото име. 

В експозицията, с която започва да се пише историята на новата галерия, няма живи автори, с изключение на няколко скулптора. Тук могат да се видят не само картини на Златю Бояджиев, Димитър Гюдженов, Цанко Лавренов, Иван Милев, Борис Георгиев и Борис Михайлов, на ранния Христо Явашев и единственият бюст на Иван Вазов от скулпотора  Андрей Николов, запазил подписа на патриарха на българската литература. А и творби на чужденци, свързали живота и изкуството си със следосвобожденска България. 

"Парадоксално или не, те са част от течението "Родно изкуство" - разказва художничката и изкуствовед Вихра Григорова, като посочва Ян Мърквичка.  

Именно на Григорова е идеята творбите в галерията да са подредени не по хронология, а според темите, вълнували създателите им. В залите, запазила духа на Възраждането с обзавеждането, дърворезбата и рисуваната коприна по таваните, има и не често срещаните портрети на майки, картини с военна тематика, скулптура и керамика, допълва арт мениджърът на галерията проф.д-р Емилия Константинова.  

По думите й, роялът в централната зала,  е от клас, непоръчван у нас от 40 години. Сега той очаква музикантите да оживят картините. А цялото пространство да се насити с разлчини културни събития, сред които и литературни четения. 

А защо изборът за официалното отваряне на вратите на новата галерия с картини на старите български майстори на 3-ти март Димитър Георгиев отгаваря така: "За да ни е хубаво на душата. За да се чувстваме горди не само с нашия национален празник, а да издирваме, да реставрираме, да опазваме и да ги изложим. Да не ги крием по сейфовете и депата, а да ги направим достояние на хората, които обичат това изкуство".

Репортаж с още истории за картините в експозицията и духа на освобождението в тях може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31

Карлово показва шедьоври Никола Танев

Художествената галерия в Карлово показва 16 шедьовъра на Никола Танев по повод рождения ден на Левски и празника на града 18 юли. Сред картините, съхранявани във фонда на галерията, има рисунки – смесена техника и платна с маслени бои, изобразяващи карловски улици и пейзажи от 20-те и 30-те години на ХХ век. Експозицията „С четка и..

публикувано на 11.07.24 в 10:24

В Смолян започва документалният фестивал "Родопи филм фест"

В Смолян днес стартира четвъртото издание на Международния документален фестивал „Родопи филм фест“. В продължение на 4 дни зрителите ще могат да видят общо 36 филма от България, САЩ, Сърбия, Полша, Тунис, Португалия, Аржентина и други страни. Основен акцент на фестивала тази година е поставен върху музикалните филми, като мотото е „Слушай..

публикувано на 11.07.24 в 08:49

Христо Тотев се завръща в Пловдив с изложбата "Махалото"

Арт клуб и галерия "Савов " открива ретроспективна изложба " Махалото" на художника Христо Тотев .  В експозицията са включени рисунки, графики и живописни платна от различни периоди в творчеството на живеещия в Сливен художник. "Обичам Пловдив, тук имам приятели художници и не само. Тук съм живял близо 20 години, любимо място ми е..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

"Времето на алафрангата" гостува в Смолянския музей

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на РИМ „Стою Шишков“ – Смолян с една забележителна изложба. „ Времето на алафрангата “ e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа. Алафрангата е разказ, пренасящ във времето..

публикувано на 10.07.24 в 14:13