Страните от ЕС имат срок до 30-ти април да изпратят на ЕК националния си план за възстановяване от Ковид – пандемията. През февруари България представи втори преработен вариант на плана, който е на стойност над 14 милиарда лева и залага ръст на БВП до 25-та година от 21,7 процента и намаляване на безработицата до 3,5 на сто.
Един от стълбовете в Плана са инвестициите в иновации, образование и икономическо развитие. За него са предвидени близо 26 на сто от бюджета му като очакванията са икономиката ни от работеща на ишлеме да се базира на знанието и иновациите. За да стане индустрията ни интелигентна, се предвижда публична подкрепа за развитие на индустриалните паркове и подобряване на инфраструктурната им свързаност като за целта ще се създаде фонд от 490 милиона лева.
Тракия икономическа зона, създадена край Пловдив, е сред добрите примери за публично – частно партньорство в Източна Европа с привлечените през последните 20 години 3 млд евро инвестиции, 180 компании и хиляди работни места. В момента се работи по проект Консорциум Въглеродно неутрални индустриални паркове, като целта е развиване на зелено производство и постигане на целите на ЕК за намаляване на въглеродните емисии до 2030 година, а до края на 22-ра година фирмите в индустриалната зона ще ползват зелена енергия, каза изпълнителният й директор Пламен Панчев:
За развитието на Тракия икономическа зона допринася и Красимир Петков, бизнесмен, който 30 години се занимава с роботика в САЩ и България, и в момента в неговия завод в Пловдив се асемблират първите в страната електрически камиончета. Петков е категоричен, че България трябва да инвестира в модерни производства и в знанието за тях.
И икономическият анализатор Петър Ганев смята, че икономическите центрове трябва да бъдат моторите на индустриалното развитие в страната като едновременно с това се преодоляват дисбалансите между отделните райони и като цяло между Север и Юг. Според него страната ни трябва да преосмисли привличането на повече средства от Плана за възстановяване през тази и следващата година, когато щетите от ковид – пандемията ще бъдат най- големи.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..