Пандемията разруши утвърдени стереотипи в почти всички области на обществения живот и оконтрасти необходимостта от спешна реакция за повече адекватност на институциите в новите условия. Какво решение е предложеното от Съюза на работодателите в системата на народната просвета, по настояване на родители и учители и подкрепено и от омбудсмана на страната, Националното външно оценяване в 4 и 10 клас да се проведе, но да не бъде задължително? Събеседник - Диян Стаматов - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Чуват ли възрастните какво им казват децата и доколко разбираем за тях е техният свят? Каква подготовка е необходима и за едните, и за другите, за да бъде постигнат баланс в обучителния и възпитателния процес за изграждане на образовано общество. В рамките на „Младият Пловдив чете“ – част от фестивала „Пловдив чете“ създателят на сайта Detskiknigi.com Вал Стоева за едночасовата среща в мрежата и посланията на детските книги, консерватизма на възрастните към „тежките“ теми и с какво е уникална първата награда в България, посветена на детските книги, отличени чрез гласуване на децата „Бисерче вършебно“.
И още – изборите на 4 април и нашият глас като най-ценният инструмент, който имаме като свободни граждани. За правните и здравните мерки, машинното гласуване, за вота на сънародниците ни в чужбина – експертната позиция е на адвокат Деница Чингарова.
„Дистанционната работа от типа „Хоум-офис“, заради пандемията отвори нови вектори за кибер атаки; възможности за противодейстие и защита – тема на рубриката „Рестартирай Европа“ с автор Севдалин Палаузов.
В минутите за култура след 9 ч. ще зададем въпрос на художника Владимир Чукич защо и след торнадото на световната Ковид-пандемия продължава да е убеден, че „Животът е хубав“. Неговия отговор в цветове и форми ще намерим в Създадената специално за пространството на пловдивската галерия „Дяков“ изложба с оптимистичното заглавие.
Как ни променя времето и може ли животът ни да бъде изобразен с танц? В какви отношения сме със себе си и как това отзвучава в общуването с другите. За това ни провокира да се замислим художничката Емилия Арабаджиева, която е гост в рубриката „Добро утро, ден“ тази седмица.
В ранното неделно утро споделяме думите на един император философ - „Когато се събудите сутрин, помислете каква ценна привилегия е да сте жив – да дишате, да мислите, да се радвате, да обичате.“, ни казва Марк Аврелий. Колкото и клиширано да звучат думите му, във времето на изгубени стойности и през погледа на консуматорската ни същност днес,..
Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..
На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..