Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със стъпки към април и с въпроси за бъдещето ни - "Точно днес"

Пандемията  разруши утвърдени стереотипи в почти всички области на обществения живот и оконтрасти необходимостта от спешна реакция  за повече адекватност на институциите в новите условия. Какво решение е предложеното от Съюза на работодателите в системата на народната просвета,  по настояване на родители и учители и подкрепено и от омбудсмана на страната, Националното външно оценяване в 4 и 10 клас да се проведе, но да не бъде задължително?  Събеседник  - Диян Стаматов -  председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

Чуват ли възрастните какво им казват децата и доколко разбираем за тях е техният свят? Каква подготовка е необходима и за едните, и за другите, за да бъде постигнат баланс в обучителния и възпитателния процес за изграждане на образовано общество. В рамките на „Младият Пловдив чете“ – част от фестивала „Пловдив чете“ създателят на сайта Detskiknigi.com Вал Стоева за едночасовата среща в мрежата и посланията на детските книги, консерватизма на възрастните към „тежките“ теми и с какво е уникална първата награда в България, посветена на детските книги, отличени чрез гласуване на децата „Бисерче вършебно“.

И още – изборите на 4 април и нашият глас като най-ценният инструмент, който имаме като свободни граждани. За правните и здравните мерки, машинното гласуване, за вота на сънародниците ни в чужбина – експертната позиция е на адвокат Деница Чингарова.

„Дистанционната работа от типа „Хоум-офис“,  заради пандемията отвори нови вектори за кибер атаки; възможности за противодейстие и защита – тема на рубриката „Рестартирай Европа“  с автор Севдалин Палаузов.

В минутите за култура след 9 ч. ще  зададем въпрос на художника Владимир Чукич защо и след торнадото на световната Ковид-пандемия продължава да е убеден, че „Животът е хубав“. Неговия отговор в цветове и форми ще намерим в Създадената специално за пространството на пловдивската галерия „Дяков“ изложба с оптимистичното заглавие.

Как ни променя времето и може ли  животът ни да бъде изобразен с танц? В какви отношения сме със себе си и как това отзвучава в общуването с другите. За това ни провокира да се замислим художничката Емилия Арабаджиева, която е гост в рубриката „Добро утро, ден“ тази седмица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С пролетно темпо - "Точно днес"

Плавно преминаваме към топлото време, за да  останем там по-дълго. Ще го усещаме все по-отчетливо и с темите на деня.  Над 200 офталмолози се събират в Пловдив за участие във второто издание на Академия Офталмология. Форматът на конференцията е единствен у нас и специално създаден за млади офталмолози – млади специалисти и специализанти. В..

публикувано на 24.04.24 в 16:41

"Ден след ден" на 24 април

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването? Проверяваме с председателя на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и с общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски . Кандидатстудентската кампания за Медицинския университет в..

публикувано на 24.04.24 в 14:41

"Вход свободен" - предстоящи ициативи и празници

В средата на работната седмица започваме бавно, но стремително да мислим в посока на предстоящите празници! В събота е Лазаров ден, в неделя е Цветница! Какви ще бъдат прищевките на времето, дали ще има слънце, ще можем ли да си направим пикник, да, това са въпроси, които изплуват в съзнанието ни винаги, когато предстоят почивни и особено празнични дни!..

обновено на 24.04.24 в 13:09

Пролетни посоки в „Точно днес“

В сряда сутрин поемаме по посоките, които ни носи новият ден. Ето и акцентите в предаването: С кръводарителска акция арменската общност в Пловдив отбелязва 109-та годишнина от  геноцида над народа им. Затова как едно кърваво събитие може да бъде превърнато в безценен дар за живот говорим със  Сузи Каприелян, ръководител на Арменската..

публикувано на 23.04.24 в 16:56

За книгите и хората, които (не) ги четат „Ден след ден“

Продължават трудните първи стъпки на служебния премиер Димитър Главчев като ръководител както на изпълнителната власт, така и на тази част от нея, която се занимава с външната политика на страната. Тук той губи подкрепата на Меглена Плугчиева, досегашен негов външнополитически съветник. Неофициално това става заради несъгласието на Плугчиева с това..

публикувано на 23.04.24 в 14:43