Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов започна политическия пазарлък

Проф. Пламен Киров
Снимка: БГНЕС

"Този филм сме го гледали края на миналата година, когато беше това фиаско с предложението за Велико Народно събрание и нова Конституция" така коментира изявлението на министър-председателя, бившият конституционен съдия проф. д-р Пламен Киров. 

"В правния мир свикването на Велико народно събрание създава предпоспоставки за по-труден контрол, което в едни времена на криза и политическа несигурност може да доведе до хаос в държавата" смята Киров. Според него този път номерът няма да мине, защото "вече веднъж тази карта е играна, с цел да се удължи живота на изхабеното 44-то Народно Събрание".

Преподавателят в СУ "Климент Охридски" продължи с това, че "предложението просто се хвърля, за да се замъгли политическият хоризонт. "ГЕРБ" сигурно ще предложат кабинет, макар и да знаят, че ако не намерят парламентарна подкрепа, този опит ще се провали. Тогава ще се премине към втората политическа партия по сила - "ИТН". Премиерът вече предложи нещо - 10 депутата. Това е началото, от страна на "ГЕРБ", на един политически пазарлък".

Пламен Киров определи предложенията на Бойко Борисов, като "доста грубовати", защото не включват възможния вариант за предоставяне на мандат в ръцете на трета политическа. 

"Ние имаме нагледни примери, в които точно третия проучвателен мандат приключва с успех ,така че екипът на Министър-председателя е напълно наясно с този сценарий и не е случайно пропуснат." 

"Идеята за Велико Народно събрание поставя каруцата пред коня" коментира бившият конституционен съдия. "Първо трябва да се изработи проект за Конституция, той да бъде внесен в Парламента, да се обсъди и тогава да се гласува. Освен това, когато парламента гласува за свикването на ВНС, тогава действащият парламент се разпуска предсрочно. Аз не мисля, че ще има много желаещи това да се случи". Според Пламен Киров "ГЕРБ" едва ли ще намерят подкрепа за свикване на ВНС. 

"Важно е да се уточни, че в момента хората живеят с една стара представа за този тип Народно събрание. Избирането на ВНС не включва мажоритарно избрани 200 депутата, а напротив, в глава девета на Конституцията е ясно посочено, че изборите за ВНС се извършват по общия ред, който е редът на пропорционалния вот, какъвто имаме за Обикновено Народно събрание".

Пламен Киров смята, че ако се стигне до предсрочни избори новоизбраният Парламент няма да има време за приемане на нов Изборен кодекс. "Обаче трябва да кажа, че този изборен кодекс, който е приет през 2013 г. е безкрайно несполучлив с оглед законодателните решения, които предлага. Тук да ме прощава Мая Манолова, но тя трябва да си понесе политическата отговорност, защото тя беше мотора зад този кодекс". 

Чуйте цялото интервю с проф. д-р Пламен Киров в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58