Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Словото и духовността „Ден след ден“

24 май е най – българският ден. Ден на буквите, на свещената българска азбука, на писменото слово. Словото, което е живото въплъщение на Божия промисъл.

24 май е денят, в който българският народ чества своята духовност. Един уникален празник на знанието, което е корен и символ на България на духа. А тази България е навсякъде, където някой говори български.

За тържественото шествие за 24 май в Пловдив и празничните прояви до този час на деня е репортажът на Елена Крушкова.

Ще се пренесем и в Северна Македония, за да проследим как там отбелязват празника, за който твърдят, че България си е присвоила, че кирилицата не е българска азбука, нито братята Кирил и Методий са българи. Директното включване от Скопие ще е на журналиста Владимир Перев, уволнен от Македонската телевизия заради пробългарските си прояви.

Как българите в Чикаго честват 24 май? Екатерина Костова ще ни заведе в мегаполиса, приютил най – голямата българска общност в САЩ – за празничните прояви там е разговорът й с художничката Кина Баговска.

 И още:

За учителите с любов и преклонение, за сизифовския труд да обучаваш, за необходимостта от пробуждане и ново Възраждане ще говорим с Теодосий Теодосиев – Тео, преподавател по приложна математика и физика, наричан Златния учител на България.

Ще стане дума и за най-изящния израз на словесността, поезията. В програмата ще гостува носителят на наградата „Орфей“ за цялостно представяне на едноименния международен поетичен фестивал в Пловдив Стоян Терзиев. Добре познат като глас от новините, той освен журналист е и поет.

Очакваме участието и на още един носител на престижна награда – писателя Георги Бърдаров, който тази година спечели Европейската награда за литература за романа си "Аbsolvo te" (от лат. Всеопрощение на всички грехове).

Честит празник на знанието! Споделете го с Радио Пловдив и в днешния 24 май от 15 до 17 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Вход свободен" в топилницата на юли

Цяла България е в червено на метереологичната карта. Балканите се превърнаха в най- нажеженото място в Европа. Пловдивчани такива жеги не могат да ги изплашат- южната кръв и гентичната ни конфигурация са специално програмирани, а тези от нас, които са родени през миналия век, задължително имат подръка репликата: "Какви жеги са това?! Навремето асфалта..

публикувано на 17.07.24 в 09:15

"Точно днес" на 17 юли горещо и празнично

В третия ден от Горещниците -17 юли християнската църква почита паметта на Света Марина.  Празнично и делово започваме утрото. Ето и темите до 9.30 часа - Ще бъдем в митрополитския храм в Пловдив, който носи името на светицата, за да честитим на имениците и да чуем пожеланията им.  - Говорим с д-р Станимира Станчева, началник на отделението по..

публикувано на 16.07.24 в 15:21

На кино и още нещо с „Вход свободен“

Този вторник, говорим за кино приключения на открито, с вход свободен, на хижа Амбарица, една от най-труднодостъпните хижи в страната. Юлиян Спасов, от екипа на организаторите ни разказва. Във времето между 13.30 и 14 часа ще играем. Игра с награди за ценители.  Очаквайте и рубриките „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев и „На..

публикувано на 16.07.24 в 09:30

На слънце и на сянка - "Точно днес"

Вторият ден от седмицата съвпада с втория от горещниците в народния календар от преполовения юли. И на слънце, и на сянка знойното лято ни жили с мечти за прохлада и промени в политическото безвремие - и двете видимо невъзможни точно в този момент.  А ПП-ДБ предлагат и да почакаме още, ако президентът Румен Радев уважи искането.  По пътя към новите..

публикувано на 15.07.24 в 17:40

"Вход свободен" в началото на горещниците

Средата на юли отколе има една емблематична тридневка, която народът съответно нарича горещници. Днес е само първият ден от нажежената тройка, но лек намек за облекчение се задава чак в края на седмицата. Всъщност ненапразно 15 юли се счита за начало на отпускарския бум. Населението масово и интензивно се изнася към морета и балкани, а една голяма част,..

публикувано на 15.07.24 в 09:40