"За вота на 11 юли виждам повече коалиции, които са по-скоро на сметкаджийска основа, отколкото на идейна. Това не е учудващо, защото и на предишните парламетарни избори имаше коалиция, в която от една страна имаше комунисти, а от другата - демократи", коментира в предаването "Точно днес" политологът от "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев.
Той посочи и други примери - и вляво, и в центъра, и вдясно, на различни коалиции, чиято цел явно е да влязат в парламента.
"Левицата отдавна изгуби автентичното ляво в идеите си и в този смисъл връщането на Жан Виденов в политиката е шанс за БСП да се откъсне и да си намери своето място вляво", смята политологът.
Тачев припомни, че процесът на отлюспване бе характерен за десницата, но доскоро се наблюдаваше и при левицата.
Той допълни, че за предишните парламентарни избори партиите са заложили на безпартийни активисти от гражданските квоти, обикновено от шоубизнеса, за да освежат своите формации и да привлекат повече избиратели. "Сега подходът е друг - преорганизиране на политическите формации. В ГЕРБ Даниел Митов, доскоро от десницата, е пуснат на първа линия. В БСП бяха сменени водачите на листите. В патриотичната коалиция лидерите се отказват от листите. Всичко това е опит отново да се харесат на избирателите".
По думите на политолога това е отговор на търсенето на избирателите на "нещо ново".
Светлин Тачев прогнозира, че отново ще има силно фрагментиран парламент и много трудна възможност за съставяне на правителство. "Това може да задълбочи политическата криза".
Той изтъкна още един щрих: "Служебното правителство, наредено от президента Румен Радев, показа, че това, което не успяха новите политически партии - този модел на обединение е възможен. Трябва обаче компромис".
Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога от "Галъп" Светлин Тачев е в прикачения файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..