С PCR, антигенен тест или с втора доза от ваксина пътуваме в Европа от 1-ви юли. Това заяви евродепутатът Андрей Ковачев, председател на Българската делегация на ЕНП в ЕП, в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
„Две седмици след втората доза, от този ден е валиден сертификатът. Остават възможностите и за PCR тест или антигенен тест, такива каквито са одобрени от Европейската комисия. Ваксините са също тези, които са одобрени от Европейската медицинска агенция, с възможност тези страни които искат специфично да допълнят и ваксини, които не са одобрени от ЕМА, но страните членки не са задължени да ги признават“, каза Ковачев.
Антитела срещу COVID-19 не са основание за получаване на зелен сертфикат.
„За момента тези, които са преболедували и са защитени чрез създаване на антитела след боледуване от COVID - 19 могат да го удостоверяват само с положителен PCR тест. От датата на този положителен PCR тест се броят 180 дни , в които важи този зелен сертифиакт. Но хора, които нямат положителен PCR тест в началото на тяхното заболяване, но имат антитела няма да бъдат включени в зеления сертификат“, заяви евродепутатът.
Във времето от 7 до 11 юни на заседание на Европейския парламент в Страсбург се очаква да мине гласуването за окончателния вид на сертификата, чиято цел е подпомагане на икономиката на страните членки.
„Целта на зеления сертификат е да се улесни туризма, пътуването, да няма карантина за хората, които имат този сертифкат и по този начин да се подкрепи туризма и икономиката на страните членки“, допълни Андрей Ковачев.
Сертификатът влиза в сила за всички страни членки на ЕС от 1-ви юли и ще бъде безплатен. Гражданите могат да го получат в хартиен или електронен вариант.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..