Галерия „Аспект“ в Пловдив е домакин на изложбата на турските художници Хикмет Четинкая и Шукран Истанбуллу, което по традиция включва и демонстрация на живо от тях на живописни техники. Пространството пред галерията ще се превърне в своеобразно ателие на открито и всички техни почитатели ще могат да наблюдават на живо как се случва една картина.
Хикмет Четинкая няма нужда от специално представяне - през годините от 2008г. до днес той е реализирал пред пловдивската публика десет изложби и редовно участва в общите и тематични експозиции на галерията.
Макът за него е неизчерпаем извор на вдъхновение, изградил е цялата си творческа философия около изобразяването на едно единствено цвете – полския мак - и успява във всяка картина да го поднесе по различен и интригуващ начин. В настоящата изложба Хикмет представя предимно малоформатни картини, рисувани през последните месеци специално за пространството на галерия Аспект.
Шукран Истанбуллу тепърва търси своето място сред художниците на галерия Аспект. Картините ѝ носят женския поглед върху заобикалящия ни свят, натоварени са с много философски и жизнеутвърждаващи внушения.
Изложбата се осъществява се със съдействието на Генералното консулство на Република Турция в Пловдив. Новият генерален консул на Република Турция в Пловдив Корхан Кюнгерю анонсира, че ще инициира и съдейства за културни прояви в Пловдив и региона по време на неговия мандат в следващите няколко години. "През 2021 година предстоят още културни събития, защото изкуството сближава двата ни народа", посочи Кюнгерю.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..