Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска ръченица вдигна на крака публиката в Париж

| обновено на 06.06.21 в 21:35

Прочутата „Ръченица“ на Петко Стайнов от сюитата „Тракийски танци“, аранжирана за китари от Асен Маринов, беше сред най- аплодираните изпълнения в Париж на пловдивските музиканти от студентско-преподавателския Ансамбъл „Академика“ към АМТИИ. 

Подготвян още от миналата година и затворен като идея заради COVID-19 месеци наред, концертът доведе във френската столица музикантите на първата възможна дата за културно събитие тук.

Д-р Елена Радева Николова от Асоциацията за културен обмен „Арт Галерия Константин“ Франция, която организира събитието, сподели: "Посланието на този концерт е, че човешкият дух е вечен и въпреки всички пандемии - ние сме тук, културата е тук, изкуството е живо, ние сме заедно. Да предадем на младото поколение най-важните добродетели на българина - да пази културата си, традициите си, изкуството си, артистите си. На първо място искаме да направим хората щастливи".

Зажаднели да бъдат щастливи от взаимната си среща признаха, че са и публиката, и музикантите. Проф. Стела Митева-Динкова, ръководител на ансамбъла, коментира: "За мен това е знак, че един период, който беше неблагаприятен за артистите, приключи и най-после може да представим това, което сме подготвили – то е наше вдъхновение и ни мотивира да работим". 

А диригентът Иван Русев допълни, че желанието на ансамбъла е да предаде на публиката това, което носи от България - страст, емоция и живителна сила. Да усетят всичко това в католическата катедрала „Света Елисавета Унгарска“ дойдоха и французи, и българи. Сред публиката бяха и осмокласници от Неделното българско училище „Св. Св. Кирил и Методий“, които – със задача да упражнят българския си език - бяха подготвили специални въпроси за музикантите и им ги зададоха като истински репортери.

По време на концерта публиката остана омагьосана от изпълненията на 14-те китари, чиято програма бе подбрана така, че да представя богатството на звука от акустичната китара и възможностите, които талантливият музикант може да извлече от инструмента. Под сводовете на католическата катедрала българският фолклор прозвуча и с глас чрез пиесата „Леле моме“ oт д-р Пламен Арабов, аранжирана от проф. Динкова. „Докоснахме се до българския дух“, „Развълнувани сме“, „Беше невероятно“ – са само част от споделените след концерта емоции от публиката.

Тя аплодира бурно и награждаването на неговия организатор д-р Елена Радева-Николова от Асоциацията за културен обмен „Арт Галерия Константин“ Франция със статуетка под формата на ключа сол, отличие за най-добър арт мениджър на 2021 година. От името на АМТИИ ѝ го връчи проф. Стела Митева-Динкова. „Пловдив е винаги с нас – той е тук, с Академика, Той е културна столица не от сега, а от векове“ – каза д-р Радева. За 10 години тя е реализирала над 100 концерта и изложби, с които Асоциацията популяризира хора на изкуството от България, Франция и Испания и строи мостове между различните култури.

На 17-ти септември „Арт Галерия Константин“ ще представи с концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив известният композитор, китарист и преподавател Арно Дюмон и майсторката на фламенко-китарата Елена Сан Роман, които бяха сред публиката и останаха очаровани от изпълненията на Ансанбъл „Академика“.

Атмосфера и звук може да чуете в репортажа в звуковия файл, а кратко видео гледайте в youtube канала ни и тук:

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" - разговор за джаз и за Бог

За джаза като начин на живот, за Пловдив и джаза, както и за Бог - говорим с Мирослава Кацарова, джаз певица, богослов радио и телевизионен водещ. "Не се отказвайте от импровизацията", катогорична е Мирослава Кацарова. Още в "Срещите", интересно е.

обновено на 11.05.24 в 11:55

Албанската поетеса Олимби Велай с награда "Орфей"

Станаха известни лауреатите на Международния фестивал на поезията "Орфей", чийто домакин бе Пловдив. Награда „Орфей“ за цялостно представяне: Олимби Велай (Албания) - за мистиката и акустиката, за колебанията между атеизма и вярата, между срама и еротиката в Ars Poetica. Франсиско Моралес Ломас (Испания) - за всекидневните вибрации на..

публикувано на 11.05.24 в 09:03

Още три дни улични и градски изкуства в Пловдив

Продължават събитията от уличната и градската програма на фестивала за улични и градски изкуства 6Фест в Пловдив. Основна сцена става площад „Централен“, където ще бъдат артисти от страната и чужбина, които представят куклени и циркови представления, огнено шоу, концерти и танци.   В петък вечер групата “Агни Сатя“ ще представи огнения..

публикувано на 10.05.24 в 12:08

Премиера на "Дефицит. Нашата 1984-а"

Днес ще има премиера  на  последния роман на Евгений Тодоров "Дефицит. Нашата 1984-а". Действието се развива в  Пловдив през 1984 година. Авторът твърди, че почти всичко в този роман е истинско и преживяно.  Очевидно книгата не се приема от тези, които се опитват да идеализират онова време, но за тези, които не са го преживели, "Дефицит" е..

публикувано на 10.05.24 в 09:08

Открива се One Dance Workshops

Танцовият фестивал One Dance Workshops стартира  в Пловдив в Дома на културата „Борис Христов“. Програмата представя 5 танцови ателиета за изпълнители от сферата на танцовото изкуство и 4 спектакъла, като откриващият уикенд на форума ще бъде в рамките на три поредни дни. Водещи на ателиета ще са хореографите от програмата ФОКУС Франция  -..

публикувано на 10.05.24 в 08:06