Тя уточни, че това е необходимо, защото с напредване на ваксинационния процес техният брой ще намалява, а за момента не е разрешено ваксинирани преболедували да даряват плазма.
"Ако поне 1% от тях отидат да дарят плазма през следващите два-три месеца, има шанс депото от реконвалесцентна плазма на Националния и районните центрове по трансфузионна хематология да бъде попълнено, обясни д-р Михайлова.
По думите й на този етап реконвалесцентната плазма е единственото етиологично средство заедно с ремдесивира, доказало своята ефективност в лечението на коронавирус.
Според ЕК реконвалесцентна плазма, богата на антитела, прелята в ранната фаза на заболяването, е най-ефективното средство за намаляване на смъртността. Поради тази причина е и препоръката на ЕК страните-членки да създадат национална банка от реконвалесцентна плазма. В тази връзка е и кампанията на сдружението за дарителство на плазма, подкрепена и от БНР.
Д-р Михайлова припомни, че критериите за даряване на плазма остават същите. В Кръвния център в Пловдив може да се дарява и без наличие на ПСР, докато в другите центрове се изисква документ за тест или, че си преболедувал.
"Призовавам хората, които отговарят на тези изисквания и искат да направят добро, да позвънят в Кръвния център в Пловдив и да дарят кръвна плазма. Така ще помогнат на трима души", каза д-р Михайлова.
Тя припомни ситуацията от преди няколко месеци, когато имаше дефицит, а е можело да се спасят човешки животи.
Д-р Михайлова допълни, че се надява в скоро време да има разрешение дарители да бъдат също така преболедували и ваксинирани. Това вече е практика в някои европейски страни. От сдружението е изпратено второ писмо до служебния здравен министър с питане дали това ще се промени и у нас.
"Дарителството е вътрешна потребност. Тя се възпитава. Много хора искат да бъдат дарители и го правят. Това е доброволен акт на милосърдие и човешка солидарност", заключи д-р Михайлова.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..