Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над година първата ни диагноза светеше COVID

Първи случай доказан с PCR на ХТБС в пазардишко

На фона на информацията, че в България е засечен първи случай на Пуумала хантавирус, Екатерина Костова разговаря с д-р Мария Пишмишева, началник на инфекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик. 

Пуумала не е нов вирус, той е един от причинителите на по-леките форми хеморагична треска с бъбречен синдром (ХТБС) заболяване чиито вирус се пренася от мишевидни гризачи. Вирусът за първи път е доказан по друг начин, тоест генетичен материал от него е изолиран в кръвта на болен, а не както досега само с наличието на антитела”. 

Д-р Пишмишева сподели, че са имали и други случаи, но този е първи за тази година. “Регионите около Пазарджик са ендемични за този вирус и очаквахме това да се случи през лятото. Този вирус се носи от обикновена полска мишка, жълтогърла мишка, които са често срещани в горските местности. Те са много любопитни животни и гризат всичко и опикават всичко. Най-често така се предава”. 

Антивирусен препарат няма, като лечението се извършва само според клиничните прояви, разказва специалистът. “ХТБС се отличава с няколко симптома - единият е токсиинфекциозен - включва висока температура и изразена отпадналост. Вторият период се характеризира с бъбречно засягане и с кръвоизливи. Може да се стигне чак до диализа. Кръвоизливите могат да бъдат от леки до много тежки”. 

При успешно третиране заболяването продължава с плавно и не много продължително възстановяване. 

Д-р Пишмишева съветва “когато се ходи в гора нека храната, която се носи, да бъде добре опакована и закрита, така че да не е достъпна до гризачи”. 

Относно потенциалната заплаха от кърлежи и лаймска болест експертът каза, че “тази година прави впечатление, че кърлежите са малко повече от миналата година, но пък нямаме по-висока заболеваемост”. 

“Нещото, което можем да направим, за да се предпазим от кърлежи е да носим дълги светли чорапи, в които да пъхаме своите панталони. Кърлежите се движат от земята нагоре. Тоест светлия чорап по-лесно ще ни даде възможност да видим дали нещо лази по него. После е хубаво да се изтупат дрехите и да се направи оглед на тялото. При децата е добре да се опипва хубаво главата, защото често сваляме кърлежи от там”. 

Началникът на инфекциозното отделение в МБАЛ-Пазарджик Мария Пишмишева коментира развиващата се обстановка около делта вариантът на коронавируса с това, че “той не си е отишъл и предполагам, че ще има и следващи вълни. Ние можем да се предпазим от COVID-19 само чрез ваксинация. Наличието на нови варианти още повече показва точно това”. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16