Книгата разкрива неизвестни досега факти за спасението на 12 000 евреи, които не са част от спасените в България близо 56 000. Това са хора, които са емигранти и с български транзитни визи, с български кораби и под български национален флаг са емигрирали в Палестина по време на британския протекторат.
В интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Георги Боздуганов каза, че е крайно време българската история да се отърси от митологията, която в продължение на 45 години след 9 септември 1944 година беше завладяла публичното пространство.
„Тиражираха се спекулации, полуистини и чисти лъжи. Да, историята трябва да бъде пренаписана, защото в нея трябва да има истина за събитията и хората, които са ги творили. Особено, когато става дума за достойни дела на българските управляващи по това време – като Цар Борис Трети и няколко български правителства, истината трябва да се знае. Едно от най-важните неща, които са свършени от тях по това време, е помощта, която е оказана на бягащите от нацисткия терор евреи“, заяви пред Радио Пловдив Георги Боздуганов.
80-90% от фактите в книгата са напълно неизвестни до този момент. „Почти невъзможно“ е дългогодишен труд, който стига до архивите в Германия, Обединеното кралство, Швейцария и Израел. Книгата се състои от 80 страници авторски текст и 260 страници факсимилета на документи.
„Основната цел е да не изпадаме в съмнения. И да не попадаме в презумпцията, че може да се противопостави дума срещу дума. За да няма такива спекулации, съм приложил толкова много документи от 260 страници, където всеки може да види, че всяко твърдение, което е казано в творческия текст, е отразено в съответните документи. Документите дават истината“, каза Георги Боздуганов.
Цялото интервю с Георги Боздуганов можете да чуете в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..