Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме инертна система за социални помощи

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС


“Интересното е, че нашата социална защита общо взето почти не реагира на кризата” - това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Ганев от Института за пазарна икономика. 

“Това което се случи тогава, когато се влошава икономическата среда и то рязко, както стана през 2020, е, че обезщетенията много бързо реагират, ръстът на разходите е около 50%, обезщетеният,а които са за карантина и гледане на болен също много нарастват. Осигурителните механизми сработват автоматично”. 

Икономистът подчерта, че чиститите социални помощи имат малко покритие.”Доста ограничителни са и икономическото поле не се променя особено. Нито разходите по социалните програми са нараснали много или нито пък целевата помощ за отопление”. 

“Тоест имаме система, която има малко покритие, а от друга страна е сравнително инертна и не може да реагира на едно видимо влошаване на икономическата среда”. 

Петър Ганев смята, че “програми, които са действително насочени към наистина нуждаещите си, като месечните социални помощи, имат много по-голям ефект отколкото вдигането на добавка към пенсиите или подкрепа на децата и семействата”. 

“Винаги фокуса на политиката е в широките мерки - докато този тип програми, насочени към най-бедните, остават неглижирани” - обясни Петър Ганев. 

“Твърде много се фокусираме в подкрепата на групи на базата критерий различен от дохода. Месечните помощи са много ниски, тези които са насочени към хората с ниски доходи. Те са много малки и не могат да играят съществена роля”. 

“Ако се пренебрегват проблемите свързани с бедността и неравенството рискуваме те да сстанат толкова очевидни, че да съборят цялата ни макроикономическа политика” предупреди анализаторът. 

Неговият съвет е “да видим къде са проблемите - една част от тях са в ниското покритие на месечните социални помощи. Ако там се насочи повече ресурс - ефектът върху неравенството би бил доста по-голям”. 

Според Петър Ганев “остър недостиг има и в други социални услуги - хора с психически проблеми, с увреждания и т.н”. 

Решението на проблемите свързани със социалните услуги се крие и в действията на местно ниво. Петър Ганев сподели, че “в момента се изготвя националната карта на социалните услуги. В този смисъл е хубаво общините да бъдат активни и да разтягат това, което им е позволено по закон. Те трябва да се опитат да опишат нещата така, че да отговарят не потребностите им”. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58