Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ФСП и българските въглищни региони

Европейският съюз прие регламент за създаване на Фонд за справедлив преход. Това е нов финансов инструмент в рамките на политиката на сближаване, част от дейността на европейския съюз за изравняване на разликите между страните членки. ФСП ще улесни прилагането на Европейския зелен пакт, чиято цел е до 2050 г. да направи ЕС неутрален по отношение на климата.

Стойността на целия фонд е 17,5 млрд. евро, като един от най-сериозните бенефициенти по него е България, за която са отредени 1,3 млрд евро. 

Предоставената от ФСП подкрепа спрямо въглищните райони в България ще се съсредоточи върху икономическата диверсификация на най-силно засегнатите от климатичния преход индустрии, както и върху преквалификацията и активното включване на техните работници и търсещи работа лица. Така сумира инструмента Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент и на Комисията по регионално развитие. 

"Фондът не е създаден за самия технологичен и енергиен преход. Той цели да смекчи социалните ефекти на прехода. Целта му е да осигури възможност за диверсификация и преквалификация на кадрите, които са заети в сектора. 


В България до момента са идентифицирани три региона, които ще се възползват от фонда на този етап, те са Стара Загора, Кюстендил и Перник, като има още осем предложени, за които индикациите са, че част от тях ще влязат в териториалните планове."

ФСП ще предоставя подкрепа на всички държави членки. Критериите за разпределение се основават на промишлените емисии в регионите с висок въглероден интензитет, заетостта в промишлеността и в добива на каменни и лигнитни въглища, производството на торф и битуминозни шисти, както и равнището на икономическо развитие. 

Фондът не е единственият способ за финансиране на действия, които се предприемат заради Зеления пакт, каза също Цветелина Пенкова, член на европейския парламент. 

"Ключовите три най-засегнати региона са точно определени. За България е много важно да се идентифицират регионите, в които средствата по фонда ще дадат най-голям ефект".

Според Ваня Григорова, икономически съветник към "КТ ПОДКРЕПА", средствата, които ще се отпуснат по фонда няма да бъдат достатъчни за плавен преход към зелена енергия.

"Зеленият преход беше заявен, като начин за преминаваме от кафява към зелена енергия. На много места в документа се подчертава, че нито един човек няма да остане зад борда. Тоест всички ще полчуат справедлив дял от произведеното в икономиките и ще донесе ползи на всички части на обществата. Такова нещо всъщност не се вижда. Това, което е заложено във фонда за справедлив е една много малка част от финансовите средства, които са нужни за преминаване към зелена енергия. 


Това е един преход, който спестява пари на корпорациите, зщаото иначе трябва да се вземат от тях и натоварва още повече работниците не само в България а и в ЕС. 


Ще се отрази този преход не само на хората работещи в ТЕЦ-овете, ще се отрази негативно на всички заети в сектора, като тези, които работят в ЖП превози, тези които произвеждат лентите за изтегляне на въглищата. Трудно е човек, който няма опит, а и на някои политици им е трудно да си представят социалният трус, който ще преживеем в следствие на затварянето на мините без преди това да сме създали алтернатива" 

По плана на Европейския съюз до 2030г. трябва да се намалят парниковите емисии с 55%, а пълен климатичен неутралитет да бъде постигнат до 2050г. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58