Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ФСП и българските въглищни региони

Европейският съюз прие регламент за създаване на Фонд за справедлив преход. Това е нов финансов инструмент в рамките на политиката на сближаване, част от дейността на европейския съюз за изравняване на разликите между страните членки. ФСП ще улесни прилагането на Европейския зелен пакт, чиято цел е до 2050 г. да направи ЕС неутрален по отношение на климата.

Стойността на целия фонд е 17,5 млрд. евро, като един от най-сериозните бенефициенти по него е България, за която са отредени 1,3 млрд евро. 

Предоставената от ФСП подкрепа спрямо въглищните райони в България ще се съсредоточи върху икономическата диверсификация на най-силно засегнатите от климатичния преход индустрии, както и върху преквалификацията и активното включване на техните работници и търсещи работа лица. Така сумира инструмента Цветелина Пенкова, член на Европейския парламент и на Комисията по регионално развитие. 

"Фондът не е създаден за самия технологичен и енергиен преход. Той цели да смекчи социалните ефекти на прехода. Целта му е да осигури възможност за диверсификация и преквалификация на кадрите, които са заети в сектора. 


В България до момента са идентифицирани три региона, които ще се възползват от фонда на този етап, те са Стара Загора, Кюстендил и Перник, като има още осем предложени, за които индикациите са, че част от тях ще влязат в териториалните планове."

ФСП ще предоставя подкрепа на всички държави членки. Критериите за разпределение се основават на промишлените емисии в регионите с висок въглероден интензитет, заетостта в промишлеността и в добива на каменни и лигнитни въглища, производството на торф и битуминозни шисти, както и равнището на икономическо развитие. 

Фондът не е единственият способ за финансиране на действия, които се предприемат заради Зеления пакт, каза също Цветелина Пенкова, член на европейския парламент. 

"Ключовите три най-засегнати региона са точно определени. За България е много важно да се идентифицират регионите, в които средствата по фонда ще дадат най-голям ефект".

Според Ваня Григорова, икономически съветник към "КТ ПОДКРЕПА", средствата, които ще се отпуснат по фонда няма да бъдат достатъчни за плавен преход към зелена енергия.

"Зеленият преход беше заявен, като начин за преминаваме от кафява към зелена енергия. На много места в документа се подчертава, че нито един човек няма да остане зад борда. Тоест всички ще полчуат справедлив дял от произведеното в икономиките и ще донесе ползи на всички части на обществата. Такова нещо всъщност не се вижда. Това, което е заложено във фонда за справедлив е една много малка част от финансовите средства, които са нужни за преминаване към зелена енергия. 


Това е един преход, който спестява пари на корпорациите, зщаото иначе трябва да се вземат от тях и натоварва още повече работниците не само в България а и в ЕС. 


Ще се отрази този преход не само на хората работещи в ТЕЦ-овете, ще се отрази негативно на всички заети в сектора, като тези, които работят в ЖП превози, тези които произвеждат лентите за изтегляне на въглищата. Трудно е човек, който няма опит, а и на някои политици им е трудно да си представят социалният трус, който ще преживеем в следствие на затварянето на мините без преди това да сме създали алтернатива" 

По плана на Европейския съюз до 2030г. трябва да се намалят парниковите емисии с 55%, а пълен климатичен неутралитет да бъде постигнат до 2050г. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46