"Излишно е да се вглеждаме в конкретния казус, защото и двете страни непрекъснато изтъкват аргументи в полза на едната или другата, а така или иначе санкциите, които са наложени на Пирогов вероятно ще бъдат обект на съдебни дела и конкретният спор ще се реши в съда. Но в хода на тази дискусия, която се разрази, отново излязоха на повърхността проблеми, които съществуват от много време и които не са свързани нито с някой конкретен ръководител на лечебно заведение, нито с някакви "гнили ябълки" , защото, ако беше така с няколко уволнения в здравеопазването отдавна щяхме да сме решили много въпроси. Не това е решението на въпроса, тъй като проблемите които изтъкват и здравният министър, и работещите в Пирогов са от много години. Те са системни проблеми и се отразяват на лекарите, на пациентите и на мениджърите на лечебните заведения, защото в такава нереформирана система в крайна сметка негативите са за всички", коментира адвокат Шаркова.
По думите и от години извънболничната помощ се неглижира и се свежда до някакви диспечерски функции на общопрактикуващите лекари, което не е правилно, така е и с специализираната помощ, което също не е правилно. Според нея доболничната система трябва да е входната врата за болниците.
Според нея неглижирането и отказът да се предприемат радикални мерки и реформи за подкрепа на извънболничната помощ, доведе до това, че пациентите основно търсят медицинска помощ в болниците, а клиничните пътеки не са направени за амбулаторни състояния.
Като пример адвокат Шаркова посочи нуждата на даден болен да си направи ЯРМ. В извънболничната помощ, да се направи е много трудно за болния, защото струва много пари и защото НЗОК го отпуска трудно и се чака. Тогава пациентът стига до болницата, където му се прави изследването по клинична пътека.
" В никакъв случаи не оправдавам това. Обяснявам всъщност тези недъзите до какво водят. Тези недъзи водят до това, че самите ние като пациенти много често участваме в подобни неприемливи и неправилни действия. Но и в двата случая и лекарят и пациентът правят това в полза на пациента. До колко е редно това е друг въпрос, допълни адвокат Шаркова.
Според нея е важно да се измести центъра на тежестта и дискусията да е за това какво трябва да се промени в системата.
"С персонални промени не може да се разреши този генерален проблем, който съществува повече от десетилетия и се отразява на всички. Аз не съм сигурна, че има някой, който да изрази удовлетворение от работата си в самата здравна система. Пациентите получават качествена медицинска помощ, в повечето случаи, въпреки тази система, а не благодарение на нея, коментира още юристът.
Интервю с адвокат Мария Шаркова може да чуете в прикачения звуков файл.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..