Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Европейският съвет за иновации

10 милиарда евро е бюджетът на Европейския съвет по иновациите за периода от 2021г до 2027 г.

При старта му комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел зказа, че " в Европа има много иновативни и талантливи новосъздадени предприятия, но твърде често те си остават малки или се преместват другаде". На форум в Пловдив, на който пристваха представители на научните среди и бизнеса, комисар Габриел раззясни как ще действа новият механизъм.

"За първи път ЕС не инвестира в проекти, а инвестира в компании"

Първият инстриумент, наречен "изследвач" финансира от идеята да продукта, а т.нар "акселератор" цели продуктът да съдаващ паза 70% от 10-те милиарда е за малки и средни предприятия.

Българският бизнес има нужда от този подход при финансирането. Компании в Тракия икономическа зона разработват и сега иновационни производства, които имат потенциал да са пионери в цяла Европа, казва Катя Стайкова - изпълнителен директор на ТИЗ. 

Презентирайки дейността на Съвета по иновации,  Мария Габриел слага акцент върху новата форма за кандидстване, по думите й - доста по- облекчена. 

" Европейският иновационен съвет приема проекти по всяко едно време. В рамките на две седмици трябва де се получи отговор има ли перспектива. Ако има нужда, следващите 4 до 8 седмици с екипа се сяда и се работи за финансиране за следващ етап."

В средите на бизнеса обаче има и скептични реакции и то точно заради по- тежката евробюрокрация. Петър Петров управлява фирма с производство, което би отговаряло на профила за финансиране. Последната разработка е на електрически товарни машини, напълно в духа на зелената сделка, но според него директното общуване няма да е лесно. Според Петров малко български фирми ще получат достъп до тези пари.

В задочен отговор Мария Габриел казва, че този проблем вече е във фокус и нейната амбиция е ЕС да стане по - бърз, защото това е една от пистите, по които трябва да изпревари конкурентите си отвъд окена.

Репортажът можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12