Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не напрежение, а късо съединение е ситуацията с тока за бизнеса

Заради непосилните цени на тока структуроопределящо предприятие като КЦМ спря производството си на 2 август. То е частично възстановено от миналия петък, но и това може да е временно, прогнозира пред Радио Пловдив изпълнителният директор на дружеството инж. Румен Цонев.

Припомням, че миналата седмицата работодателските организации сезираха МВР и ДАНС с настояване да се разследва този  "саботаж, престъпление или диверсия, които застрашават националната сигурност, заради спирането на първоешелонни предприятия".

"Цените на борсата бяха толкова високи, че нашата оферта беше изхвърлена и ние практически не можахме да купим електоренергия", каза Цонев. Той припомни, че през първите шест месеца на година средната цена на електроенергията е била 114 лева за един мегават час, а в началото на август се е покачила до 330 лева.

Според него българската "независима" енергийна борса се управлява по един доста порочен начин, манупулира цените и това е заложено в правилата за нейната работа. 

На борсата са регистрирани около 80 компании, като седем от тях купуват директно от там огромни обеми, около 14 са производителите на електроенергия, а астаналите са търговски кимпании, посочи Цонев и коментира, че "всички участници имат сметка цената да е висока".

Той даде пример - едно търговско дружество, което купува от борсата, за да продава на своите клиенти, дава оферти на каква цена ще го направи. В същото време това дружество има сключени договори с други консуматори, в договоритес  които е записано, че ще им продаде на цената за деня плюс някаква добавка. По този начин те участват във формирането на цената, която директро прехвърлят на своите клиенти. Като се има придвид, че много от тях са свързани и с производството на ток - се получава порочния кръг на незаинтересованост от ниска цена.

От друга страна продавачите са предприятия, които се управляват от държавни фирми като НЕК и БЕХ, които също са заинтересовани от високи цени, защото са търговски дружества. Покрай тях други, но частни дружества, за които малко се говори, реализират  огромни печалби. До три пъти повече от средните цени за полугодието.

"Този порочен модел трябва да бъде променен и трябва да бъдат разследвани тези, които са позволили това да се случи", коментира директорът на КЦМ. 

Цената на тока на българската борса за днес е два пъти по- висока от тази във Франция и в Белгия, цената в Германия и в Полша е около 80% по- ниска, отколкото у нас. С по- скъпо електичество са само държави,  които са с различен от българския индустриален профил и в които няма изградени енергийни мощности.

Румен Цонев обясни, че ние имаме много по- голям капацитет на производство на електроенергия, отколкото българската икономика може да си позволи да консумира. Дефицит няма, както се твърди. Проблемът е в порочното ценообразуване и, ако това продължи последиците за цялата икономика ще се изключително лоши.

Според него трябва де се преразгледат лицензите, които КЕВР издава, да се регулират договорите между купувачите и техните клиенти, за да не се позволява прекомерен ръст.

"Това не е напрежение, това е късо съединение", каза в обобщение на ситуацията Румен Цонев. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58