След драма България отпадна от Европейското по волейбол

Волейболистките от националния отбор на България не успяха да преодолеят състава на Швеция в 1/8-финален сблъсък на европейското първенство по волейбол в Пловдив, губейки с инфарктното 2:3 гейма (25:12, 21:25, 23:25, 25:14, 17:19).

България спечели първия гейм с лекота - 25:12, като през цялото време водеше в резултата и не остави никакво съмнение в превъзходството си.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Швеция дръпна с 6:3 след няколко грешки от неразбирателство в българския тим. Разликата нарасна до 8:4 след ас на Изабел Хаак, което принуди Иван Петков да поиска прекъсване. Постепенно България намали пасива си до 11:10 след две поредни страхотни атаки от краче на Нася Димитрова. Шведките си върнаха преднината при 15:11 след атака в аут на Емилия Димитрова и контра от втора линия на Анна Хаак. "Лъвиците" отново намалиха до 17:15 след две грешки на шведските волейболисти и страхотна атака на Ели Василева. Шведките си върнаха предимството при 22:17 при сервис на резервата София Андерсон. Блокада на Нася Димитрова, силна контра на Ели Димитрова и ас на Емилия Димитрова - 22:20 и тайм-аут за Еторе Гуидети. В крайна сметка Швеция затвори гейма в своя полза при 25:21 след нова успешна атака на Изабел Хаак и изравни на 1:1.

Началото на третия гейм вървеше точка за точка, за да се стигне до 5:6. Родните националки изпитваха не малко затруднения срещу съперника, но въпреки това успяха да набавят аванс от три точки при 15:12. Колебанията за "лъвиците" продължиха, но все пак и авансът се поддържаше - 19:16. Авансът беше стопен, за да се стигне до равенство 20:20, а нервите в залата в Пловдив започнаха да се обтягат. В крайна сметка лошото се случи и Швеция взе гейма, съответно и аванс с 2:1.

Четвъртата част стартира добре за българките момичета, които поведоха с 3:2 след ас на Лора Китипова и контраатака на Гергана Димитрова. Атака на Изабел Хаак и ас на Вилма Андерсон и 3:3. Играта продължи равностойно до 7:7, след което България дръпна с 9:7 след грешка от сервис на Изабел Хаак и успешна контра на Гергана Димитрова. Разликата стана 11:8 след страхотна блокада на Лора Китипова. Силна контра на Ели Василева от втора линия и 12:8. Преднината на България стана 15:9 след атака в аут на Изабел Хаак и блокада на Христина Вучкова. Резултатът стана 19:11 след нов блок на Вучкова и страхотна контра от втора линия на Гергана Димитрова. България запази предимството си и спечели гейма с 25:14 след нов блок на Христина Вучкова, с което вкара срещата в решаващ тайбрек.

В началото на тайбрека родните състезателки успяха да продължат добрата си серия, справяйки се добре с атаките и блокдата по отличен начин и вземайки аванс от 4:2. Равенството обаче беше възстановено при 5:5. Упортитата игра на България обаче отново даде аванс на нашите след страхотна двойна блокада за 8:6. Нещата отново тръгнаха обаче точка за точка, а напрежението беше осезаемо в тези моменти, като се стгна до 13:13.  Борбата за всяка топка и точка продължи до 17:17 като двата тима изпуснаха и по два мачбола. В крайна сметка Швеция спечели тайбрека с 19:17 след атака на Изабел Хаак и контра на Александра Лазич, а с това и мача с 3:2.