Най-новата постоянна музейна изложба „Пловдив по пътя на модерния свят“ в Регионалния исторически музей ще бъде официално открита на Празника на града, 6 септември. Тя може да се разглежда от 2 септември, и представя над 400 експоната и богат снимков материал. Това е първата изложба под тепетата, която проследява модернизацията на града от Освобождението на България през 1878 година до втората половина на XX век.
Директорът на РИМ д-р Стефан Шивачев каза, че сред най-ценните вещи са тези на пловдивчанина д-р Константин Стоилов, министър-председател на България в края на XX век, сбирка на машини и съоръжения от Тютюневия град, както и табелите на Първата привилигирована фабрика за консерви в Пловдив, нарисувани от Цанко Лавренов.
Музеят излага за първи път ретро детска кола Форд, от средата на XX век, както и първия български радиоапарат „Адмиралъ“ от 1938 година, от който все още звучат мелодии.
Проследена е модернизацията на улици и булеварди в Пловдив, както и индустриализацията на града, с модерните апарати и уреди за времето си, от пишещи машини, до телефони, грамофони, уреди за измерване и т.н. Могат да се разгледат и архимни снимки от Първото българско земеделско-промишлено изложение, 1892г.
Експозицията е подредена в изцяло ремонтираното южно крило на Областното събрание на Източна Румелия на пл. „Съединение“ 1. Целта е и да послужи активно в часовете по история на учениците от Пловдив.
Специално са показани колекции от български монети, от периода след Освобождението до днес. Видно е и как Пловдив е един от центровете на банковото дело в България. Има ценна колекция с вещи на Мария Найден Герова, както и на Рудолф Фрик, основателя на Бирената фабрика, колекция на Недко Каблешков, дарена от наследниците.
На 6 септември изложбата може да се разгледа безплатно, от 9.30 часа до 15 часа, и вечерта от 19.45 с официалните гости.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл, а видеоисторията вижте в youtube канала ни и тук:
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..