25 творци подреждат благотворителна изложба в полза на първата следосвобожденска черква в Пловдив "Св. Св. Кирил и Методий". Експозицията се открива в Галерия U.P A R K по идея на художника Юли Шумарев след репортаж на Радио Пловдив от месец май тази година, в който разказахме за нуждата от средства за довършване на реставрацията на стенописите ѝ и ремонт на покрива.
На призива откликват Aлександър Димитров, Ангел Гешев, Атанас Хранов, Валери Ценов, Ваня Бурова, Венета Маринова, Веско Велев, Вихра Григорова, Гроздан Илков-Графа, Даниела Русева, Емил Атанасов, Жорж Сопаджиев, Иван Шишков, Илиана Манукова, Илия Йончев, Кольо Карамфилов, Лили Кючукова, Мия Божилова, Моника Роменска, Никола Певичаров, Николай Няголов, Румен Нечев, Станимир Видев. Картини подрежда и Юли Шумарев, който споделя благодарността си към всички, подкрепили инициативата с една или повече картини:
"Получи се една много хубава изложба. Макар че работите бяха различни. Малко трудно беше да ги аранжираме една до друга, защото всички са много силни. В това помогнаха Станимир Видев и Гроздан Илков-Графа. Вярвам, че ще успеем да стигнем до всички. Ако заради ковид-ситуацията се затворят галериите, имаме готовност изложбата да е в интернет“.
Черквата има 140 годишна история. За строителството ѝ в копривещнската махала в Пловдив се създава комитет, като идеята е храмът да бъде посветен на равноапостолите Кирил и Методий и на Освобождението. Сградата е дело на архитектите Йосиф Шнитер и Александър Безенжен, а иконите от цярския ред са изографисани от Георги Данчов-Зографина. В черквата рисува и брат му Никола Данчов.
Изложбата ще остане в галерията една седмица, а 100 % от средствата от продажба на картините ще бъдат дарени на църковното настоятелство - "за доброто на един пловдивски храм и за светлата памет на покойния храмов свещеник отец Васил Цветков", обобщава Юли Шумарев.
Репортаж по темата с още подробности може да чуете в звуковия файл.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от акторската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор- ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..
С изложба в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик ще бъдат отбелязани 120 години от рождението на известния български художник Георги Герасимов. Експозицията е с надслова „Лиричният поет от Тракия“. Ще бъдат показани 312 творби (живопис, графика, рисунка, експерименти и проекти) с богат тематичен диапазон, албуми и клише. От..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилям и Боно. Унгарец по националност, той..