Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново на училище - "Точно днес"

Когато краят отвежда към началото, спиралата на времето ни зарежда с оптимизъм. На 15 септември той е с образ на дете в първи клас - видимо цветен, красив и вълнуващ. И изобщо не буди съмнение искреността на усмивката му преди първия час на едно дълго и отговорно начало.

От 15 септември първокласници и тийнейджъри с тежки чанти и елегантни смартфони ще започнат да сричат уроците по живеене, в съпровод на наваксващи нови знания и истини за живота и времето ни учители и родители.

А  края на неуспешните опити, заради неусвоени навреме уроци, днес разпознаваме в политическия разпад на несбъдната електорална надежда за съставяне на Правителство... И политиците често не си подготвят домашните...

В програма „Точно днес“ теми са началото на новата учебна година и краят на проиграното напразно парламентарно време. От 7.00 до 10.00 ще чуете първокласника Сезар Рамадан, заместник-кмета „Образование“ Стефан Стоянов, дванадесетокласници от пловдивски училища.

От мястото на събитието преди първия звънец на учебната 2021-2022 г. – ОУ „Димитър Талев“, е репортажът на Живка Танчева.

По-близо или по-далеч сме от политическите компромиси в интерес на държавността след разпускането на 46-я български Парламент и ще успеят ли политическите сили да мобилизират електоратите си за участие в предстоящите президентски и парламентарни избори. Събеседник – политологът Даниел Смилов.

Магичното септемврийско време вписва в културния афиш на Пловдив изложби и театър с ярки сценични присъствия. В Регионалния етнографски музей утре се открива изложба, показваща търсенията на едно семейство художници – фамилията Дочеви – баща Асен и синове Борис и Петър. За събитието, което е част от инициативата „Европейски дни на наследството“, разказва етнографът Грозделина Георгиева.

С режисьора на спектакъла „Салиери“ по Питър Шафър на Драматичен театър „Рачо Стоянов“-Габрово  Петринел Гочев – за музиката, съперничеството и гениалността в надпревара с усилието за съвършенство.

А в рубриката „Великите Европейци“ авторът Пламен Асенов разказва за титана на изкуството на Ренесанса Микеланджело Буанароти – ІІІ част. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" на 5 август

На 5 август в програма „Точно днес“ минаваме през политиката и мръсния въздух, за да стигнем до развитието на българистиката в чужбина. Политическите консултации приключиха, а с тях се сложи край и на надеждите за съставянето на редовно правителство в рамките на 50-то Народно събрание. След отказа на ГЕРБ-СДС да..

публикувано на 04.08.24 в 17:00

В клуба говорим за олимпиадата и творците

  В днешното издание на „Клуб неделя“ ще се опитаме да отворим завесата и да погледнем от другата страна на олимпиадата. Какво крият Парижките потайности очакваме да научим от колегите Антони Йорданов от БНР и Димитър Вельов от БТА – специалните пратеници във Франция на двете национални медии. Темата ще допълним и със специален гост в студиото..

публикувано на 04.08.24 в 14:44

Неделно с „Шейкър“

"Неделята е виновна за всичко, ако не беше неделята, нямаше да има и понеделник" Габриел Гарсия Маркес Тази неделя, с Елена Шахънска, сме заедно в поредния епизод на съвместната ни рубрика и говорим за това как да отпуснем душата, когато нещо ни тревожи. С Мира Мохсен ще ви кажем повече за първото издание на детския фестивал за..

обновено на 03.08.24 в 16:28

"Добро утро, ден!" с Антония Димитрова

Галеристката Антония  Димитрова е родена в гр.Пловдив. Работи в областта на нетъкания текстил / Fibre Art/ и на абстрактните композиции в различни техники, като през 1991 г. в реална среда осъществява монументалната текстилна пластика „Движение“ в приемната на Президента на Световната федерация по лека атлетика.Има самостоятелни изложби в..

обновено на 03.08.24 в 01:35

"Вход свободен" в разгара на лятото

За местните и гостите под тепетата лятото е обичайно изпитание откакто обитават  този любим сезонен котлон, наречен Пловдив. Хем нажежено, хем душно, а понякога, като днес и опушено. Затова  градът през този период обикновено се опразва наполовина и населението ударно се изнася по- далече от жегата по планини и морета. Някои като нас самоотвержено..

публикувано на 02.08.24 в 10:05