На 22-и септември 1908 г. във. Велико Търново, с манифест, българският княз Фердинанд обявява независимостта на България. Този акт отхвърля последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Денят е обявен за официален празник с решение на Народнотосъбрание от 10 септември 1998 г, след прекъсване на отбелязването му в годините на комунизма.
В утрото на 22 септември 2021 говорим за събитията от 1908 година с проф. Петко Петков от Великотърновския универсиет „Св. Св. Кирил и Методий“. Дипломацията, ролята на княза, ролята на правителството и на обикновените хора с във фокуса на разговора с него.
Каква е пловдивската следа в събитията отпреди 113 години? Отговор търсим от историка Видин Сукарев, който, изследвайки онова време и последни открити документи, ще разкаже и футболна история, която дава още един етикет на годините от началото на миналия век.
Ще разкажем и за самия Манифест - впечатляващ, пищен държавен документ, който се съхранява в Централния държавен архив и заради своята ценност рядко се показва на публиката. Негов автор е пловдивчанинът Харалампи Тачев - известен художник, модернист. Разказът за живота и творчеството му ще е на изкуствоведа проф. Милена Георгиева, негов изследовател.
Как говорим за историческите събития, как ги помним, четем и употребяваме в празничната ритуалистика и как стоят в речника на съвременните водачи. На тази тема ще спрем вниманието си с професора по литература от ПУ „Паисий Хилендарски“ Инна Пелева.
С поглед към съвременните ценности ще бъде е разговорът ни с писателя Николай Табаков, дни пред представянето на новия му роман „Синята гора“.
Във „Великите европейци“ също се връщаме към началото на 20 век с разказа на Пламен Асенов за Карл Бенц и Густав Даймлер.
И още в предаването – среща с Цветана Манева в „Добро утро, ден!“В десетия ден на януари, усмивките и доброто настроение са от нас :))))) компанията от Вас! :))))) По традиция "Четем с Радио Пловдив". Говорим и "За животните с любов"! Сервираме и доза детски размисли с рубриката ни "Усмихнат коментар"! За любителите на куиз игрите, отправяме покана за "Интелектулен куиз". Екипът на Народно читалище „Мустафа Кемал..
В петък сутринта актуалните теми на деня коментират - д- р Християна Бацелова, която е специалист епидемиолог на инфекциозните болести. Ще говорим за надигащата се грипна вълна, нуждата от компетентно лечение социална отговорност - директорът на "Тракия икономическа зона" Пламен Панчев за бизнес климата в ситуация на неясна власт, за напреженията сред..
Как се стигна до уволенението на шефката на пловдивската дирекция "Социално подпомагане" Надя Танева? Самата тя смята, че за издаването на заповедта за освобождаването й няма мотиви, има свое обяснение за уволнението и ще обжалва пред съда. Областната управа в Пловдив настоява за баланс при план-приема за осмокласници. По темата Живка Танчева разговаря..
С Веселка Хаджиева говорим за изложбата ѝ „Привидно вечно“, която тя открива в неделя, в Пловдив. Днес говорим и с психолога Петя Горчева за връзката поведение-мотивация. Предразсъдъците и следразсъдъците на Жоро Пеев, очаквайте след 14.30 часа. Започваме, след новините в 13 часа.
В седмицата, в която отбелязахме два големи християнски празника – Йордановден и Ивановден, обръщаме поглед към църквата. Решението на ВКС да бъде регистрирана българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна..