Според Ситибанк студена зима може да вдигне цените на втечнения природен газ до умопомрачителните 100 долара за милион британски термални единици. Това е около пет пъти повече от сегашните рекордни цени в Европа и Азия. Потенциалните последствия се простират от тотален икономически срив в Европа до войни в различни мащаби.
"Това е апокалиптична прогноза. Ако нещо такова се случи, икономическият удар ще бъде изключително силен и ще касае основно Европа и Азия. САЩ и Австралия са износители и ще спечелят страшно много от това", коментира в интервю за Радио Пловдив енергийният експерт Боян Рашев. По думите му печалба ще има и Русия като ней-голям доставчик на природен газ в света.
Сериозен проблем ще е цената на енергията за отопление-основно електричество и газ. Според Рашев най-бързото решение, което може да бъде взето на европейско ниво, е да се свалят цените на въглеродните квоти или даже напълно да се спре търговията с тях.
"Това ще даде възможност поне на цените на електроенергията да паднат", смята той. При цената на газа обаче, според експерта, не може да се очаква такава незабавна реакция.
"При тях страдаме от това, че Европа дългосрочно води война срещу собствените си газови компании и живее с илюзията, че може да замени газа и въглищата с възобновяеми източници просто така. Тази илюзия за съжаление има много силна масова подкрепа сред хората. Но в момента това се разбива на пух и прах. Просто реалността е ужасяваща", каза още Боян Рашев.
Според него "Газпром" просто се възползва от тази ситуация, за да печели от по-високите цени на газа. В същото време, според него, руската компания не създава за целта изкуствен дефицит, а просто не може да добие толкова газ, колкото е нужен на Европа в момента.
На въпрос дали трябва да се спре износа на ток в такава ситуация, Боян Рашев отговори: " Аз прогнозирам, че европейският електроенергиен пазар, от който България е част, ще се разпадне на съсавните си части. Тоест, страните изведнъж ще осъзнаят, че енергийната независимост им е по-важна от това да са част от ЕС".
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..