Традиционно октомври е месецът за борба с рака на гърдата. В началото на 2021 г. Световната здравна организация обяви рака на гърдата за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата.
Една от основните причини за това е, че в по-голямата част от случаите се диагностицира в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са малки.
Броят на засегнатите жени у нас също расте, като годишно се диагностицират около 3500 нови случая. За профилактиката, навременното диагностициране и новите терапии говорим със специалиста доц. Ваня Узунова от УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив. Тя уточни, че целогодишно провеждат прегледи на жени, които имат нужда от диагностициране.
Ковид епидемията и диганостицирането при борбата с рака на гърдата: През тези почти две години епидемията малко повлия на прегледите, защото доста се говори и пише за това заболяване, което е на първо място при онкозаболяванията при жените. Те не престанаха да идват, с малки изключения, поради страх от самата епидемия. Това е заболяване, която всяка жена трябва да има предвид и да повежда всяка година клиничен преглед при хирург, специалист. Той посочва дали трябват и допълнителни изследвания, вкл. и генетични изследвания.
"Трябва да се знае, че процентът на излекуваните намалява с увеличаване на стадия на болестта, затова ние апелираме всяка жена, че трябва да извършва профилактика на на млечните жлези", посъветва д-р Узунова. Според нея, през последните години, предвид добрата диагностика, има и открити по-млади жени, над 30 и над 40 години, като основният процент на този карцином е при жени между 50 и 70 години.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..