„Глобалната икономика навлезе в етап на възстановяване от тази година и България не прави изключение, като ръст на БВП, особено през второто полугодиe. В света протича трансформация и преминаване към повишено търсене на конвенционални горива. Мислехме си, че няма да протече със същата скорост, тъй като всички са се настроили за т.н. „зелен преход“, но в краткото време на скокообразно възстановяване, наблюдаваме повишено търсене на фосилни горива“. Това заяви икономистът Румен Гълъбинов.
По думите му, всичко това се е отразило на повишените цени на международните пазари на петрола, на природния газ и въглищата, заради голямото азиатско търсене, изтеглящо цените нагоре при отварянето на борсите, което се отразява и на останалата част на света.
„Цените на енергията са общ европейски проблем, но в България имаме някои специфики. Те са свързани с това, че България отскоро се присъедини към свободния електроенергиен пазар на Европа и то по-конкретно - свързаността ни с Гърция. Би било добре за баланс да се случи такава свързаност и с Румъния, за да се балансират цените“.
Като друга специфика за страната ни Гълъбинов посочи, че все още правилата за свободна търговия не са напълно установени и съществуват съмнения, че това може да стане и по един по-справедлив начин, без сега да се резервират излишно енергийни капацитети.
България трябва да вземе активно участие в предстоящите срещи на високо ниво, за да бъдат обменени мнения какви общи икономически и социални мерки, а не само административни и контролни, да бъдат предприети с останалите страни членки.
„В Испания се предлага намаление на ДДС за зимния сезон като временна мярка. Това е приложимо и за България. В Италия се предлага да се промени начинът на фактуриране, което може да се направи и тук, без да има редовно НС. С оглед на временното успокояване на цените, могат да се въведат някакви временни лимити и квоти при търговията с електроенергия и стоп-лимити при пиково превишаване, за да не се регистрират в един и същи ден такива големи скокове. Би могло и да се помисли освен за енергийно бедните семейства, още и за енергийните субсидии за фирмите – да се направи цялостен анализ за енергийна бедност на фирмите в България“.
Гълъбинов прогнозира още, че до края на първото тримесечие на 2022 г. ще наблюдаваме инерционна зависимост за покачване на международния пазар на енергоизточниците, включително и на крайните продукти.
„Важно е какво решение ще приеме ЕК за ЕС, за да можем в нашия регион на Европа да се чувстваме по-балансирани. Цените едва ли ще паднат, но поне да се задържи ръстът на тяхното увеличение и да имаме адаптация към новата икономическа реалност, установена в енергийно отношение“.
Интервюто – звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..