Πpoмeнитe пpeдвиждaха зaбpaнa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa зa ycĸopявaнe нa pacтeжa и yвeличaвaнe нa дoбивa, ĸaĸтo и нa зaбpaнaтa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa, зaпaзeни зa лeчeниe нa няĸoи инфeĸции пpи xopaтa.
Мартин Хауслинг от групата на Зелените, един от лидерите на идеята, още през 2016 година казва: Много са антибиотиците, използвани директно в угояването на животните. Повече антибиотици се дават на здрави животни, отколкото на болни хора. Това трябва да се поправи спешно“.
Но предложението за тези промени не издържа на хилядите възражения на ветеринари и фермери, наздравни организации, а и позиции на държавни институтции, които се обявиха против.
Българските евродепутати, с едно изключение, също гласуваха против. Асим Адемов от ГЕРБ/ ЕНП обясни това като успех на експертността над популизма.
„ Ако това популистко решение беше прието, щеше да има негативо влияние върху здравословния статус на животните, хуманното отношение към тях и продуктивността. Щеше да навреди и на ветеринарните лекари“.
Страницата е затворена засега, казва Адемов. Тук са на едно мнение с Радан Кънев от Демократична българия/ЕНП. Но само дотук, защото Кънев, единствен от българските представитили в европарламета, гласува за зеленото предложение.
Той обоснова решението си с множеството експертни коментари и дебат в самата група на ЕНП, които го убедили в резонността на мерките. Според него сега „тъпкането на животните, които ядем с антибиотици ще продължи и разпростанението на бактерии с антибиотична резистентност, които са причина за смъртта на десетки хиляди хора, ще продължи да се увеличава.“
Едни от най- сериозните опоненти на Резолюцията на Зелените са ветернирантите лекари, според които тезите на политиците едва ли не отричат професията им.
Д-р Вяра Гришина от Сдружението „Ветеринарна е- практика“ също смята, че дебатът за лечението с антибиотици не е приключил, но е категорично доволна от позицията на Европарламента. По думите и така са спасени не само животни , отглеждани със стопанско значение, които не биха могли да се лекуват, но и домашните любимци на милиони европейци.
Д - р Гришина обяви, че контролът върху ползването на атибиотици се ограничава, включително и в България. Увеличава се приемът на пробиотици и прилагането на вакснии, за да си избегне разболяване. Освен това препаратите вече са твърде скъпи и за фермите прилагането има става дори икономически неизгодно.
Тя смята, че разговорът има продължение и в посока на ползването на антибиотици от хората. Особено опасно е, когато те си ги предписват сами, предписват ги и на домашните животни.
Това трябва да спре, категорична е д-р Вяра Гришина.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..