Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП не прие ограничаване на антибиотиците за животни

Eвpoпeйcĸият пapлaмeнт отхвърли Рeзoлюция нa „Зeлeнитe“, ĸoятo имaшe зa цeл дa oгpaничи изпoлзвaнeтo нa aнтибиoтици в живoтнoвъдcтвoтo. Дoĸyмeнтът получи 450 глaca „пpoтив“, 204 „зa“ и 32 „въздъpжaл ce“.

Πpoмeнитe пpeдвиждaха зaбpaнa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa зa ycĸopявaнe нa pacтeжa и yвeличaвaнe нa дoбивa, ĸaĸтo и нa зaбpaнaтa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa, зaпaзeни зa лeчeниe нa няĸoи инфeĸции пpи xopaтa.

Мартин Хауслинг от групата на Зелените, един от лидерите на идеята, още през 2016 година казва:  Много са антибиотиците, използвани директно в угояването на животните. Повече антибиотици се дават на здрави животни, отколкото на болни хора. Това трябва да се поправи спешно“.

Но предложението за тези промени не издържа на хилядите възражения на ветеринари и фермери, наздравни организации, а и позиции на държавни институтции, които се обявиха против.

Българските евродепутати, с едно изключение, също гласуваха против. Асим Адемов от ГЕРБ/ ЕНП обясни това като успех на експертността над популизма.

„ Ако това популистко решение беше прието, щеше да има негативо влияние върху здравословния статус на животните, хуманното отношение към тях и продуктивността. Щеше да навреди и на ветеринарните лекари“.

Страницата е затворена засега, казва Адемов. Тук са на едно мнение с  Радан Кънев от Демократична българия/ЕНП. Но само дотук, защото Кънев, единствен от българските представитили в европарламета,  гласува за зеленото предложение.

Той обоснова решението си с множеството експертни коментари и дебат в самата група на ЕНП, които го убедили в резонността на мерките. Според него сега  „тъпкането на животните, които ядем с антибиотици ще продължи и разпростанението на бактерии с антибиотична резистентност, които са причина за смъртта на десетки хиляди хора, ще продължи да се увеличава.“

Едни от най- сериозните опоненти на Резолюцията на Зелените са ветернирантите лекари, според които тезите на политиците едва ли не отричат професията им.

Д-р Вяра Гришина от Сдружението „Ветеринарна е- практика“ също смята, че дебатът за лечението с антибиотици не е приключил, но е категорично доволна от позицията на Европарламента. По думите и така са спасени не само животни , отглеждани със стопанско значение, които не биха могли да се лекуват, но и домашните любимци на милиони европейци.

Д - р Гришина обяви, че контролът върху ползването на атибиотици се ограничава, включително и в България. Увеличава се приемът на пробиотици и прилагането на вакснии, за да си избегне разболяване. Освен това препаратите вече са твърде скъпи и за фермите прилагането има става дори икономически неизгодно.

Тя смята, че разговорът има продължение и в посока на ползването на антибиотици от хората. Особено опасно е, когато те си ги предписват сами, предписват ги и на домашните животни.

Това трябва да спре, категорична е д-р Вяра Гришина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54