Доктор Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в Университета в Берн заяви, че в България ситуацията с разпространението на Covid-19, се развива като тази в Румъния. В интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив той прогнозира, че здравната криза предстои.
„В следващите две до три седмици ще имаме влошаване и ще се доближим до състояние на здравна криза. Големият въпрос е – кога правителство и институции биха признали, че са в състояние на здравна криза? В Румъния, където също има служебен кабинет в момента, признанието дойде при първия реален сигнал, че нещо не работи както трябва. У нас, предвид предстоящите избори, е възможно цялата ситуация да се проточи, и от политическа гледна точка да не се демонстрира слабост на управлението“, каза доктор Илиев.
Зелените сертификати частично могат да овладеят ситуацията
„Зелените сертификати изиграха много позитивна роля в целия ЕС, когато бяха приложени извън пиковите вълни. Те бяха приложени с едно информиране на обществото, с достатъчно време за подготовка. Нещо, което в България не се случи. От друга страна в страната ситуацията е толкова драматична, не се спазват почти никакви мерки, въвеждането на този сертификат дава възможност да се овладее частично това неконтролируемо смесване на хора. Във всички случаи това ще има позитивни ефекти“, заяви доктор Аспарух Илиев.
Според него издаването на сертификат след поставяне на една доза ваксина в България не е оправдано медицински, тъй като дори и след поставяне на еднодозовата ваксина на Янсен, трябват поне две седмици за създаване на имунитет.
Тестовете за децата са абсолютно безопасни
Доктор Илиев коментира и идеята за връщане на учениците от 1-ви до 4-ти клас присъствено в училище и тяхното тестване. Според него няма място за притеснение у родителите, тъй като те са абсолютно безопасни и се прилагат в целия ЕС два пъти седмично.
„Никой не е пострадал, никой не е травмиран. Но отново в България се въвеждат много късно“, коментира още доктор Илиев.
Цялото интервю с доктор Аспарух Илиев можете да чуете в звуковия файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..