Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиото ще защитава журналистите си

С 4 гласа „за“ и 1 „въздържал се“ днес СЕМ избра новия генерален директор на БНР Милен Митев. Досега той беше временно изпълняващ длъжността, след като предишният ръководител на БНР Андон Балтаков подаде оставка.

Трудно ми е да кажа кое ще направя първо, тъй като ще имаме доста задачи, които трябва да бъдат свършени още до края на тази година. Радиото вече депозира своето предложение за бюджет за следващата година, в което сме заложили растеж на доходите и много се надяваме това предложение да бъде прието“ – заяви в интервю за Радио Пловдив новият генерален директор на БНР Милен Митев.

Финансовото състояние на радиото е доста важно, тъй като каквито и задачи да си поставяме занапред, трябва да имаме мотивация на хората. Нищо не може да бъде свършено само от един или от няколко ръководители – промяната е възможна само когато тя се възприема от всички работещи в радиото. И доходите са една много съществена част от създаването на една добра и приятна работна среда“ – изтъкна Митев.

Колкото до гарантиране на независимостта, наистина тя има два аспекта – от една страна журналистите трябва да бъдат сигурни, че самите им административни ръководители няма да се намесват в тяхната преценка, за темите, които подбират, за ничините, по които ги представят. От друга страна е много важно радиото да застане зад всеки един от своите журналисти, ако той бъде подложен на какъвто и да било външен натиск за БНР. Поради това бих искал да дам всичко, което мога, за изграждането на една атмосфера на доверие, в която журналистите няма да се притесняват в случай, че се сблъскат с такъв проблем. Те могат да се обърнат както към своите ръководители, така и към своите директори, както и към генералния директор и Управителния съвет. Една от основните задачи на радиото е да защитава журналистите си“ – счита генералният директор.

Новият модел на финансиране на медията може да се реализира само чрез законодателна промяна. Единствената възможност да стане това е през изменение на Закона за радиото и телевизията. Работеше се по такъв законопроект през 2020 г., но така или иначе този законопроект не стигна до гласуване. Тепърва, когато бъде формирано ново НС, ще се постави тази тема за разговор. Аз смятам, че БНР трябва да бъде инициатор на подобни дискусии, мисля, че както за БНР, така и за БНТ, а и за цялото общество е важно да има свободни и независими обществени меди. А предвидимостта на финансирането, дори не толкова неговият конкретен размер, а именно неговата предвидимост и стабилност са много важни предпоставки за това“ – смята Милен Митев.

Наблюдава се това, че в кризисни моменти хората се обръщат именно към обществените медии като източник на достоверна информация“ – заяви Митев.

Ние имаме добрите журналисти, ние знаем как да създаваме качествена програма. Присъствието ни в дигиталното пространство е свързано по-скоро с търсенето на нови начини за „опаковане“ на нашето съдържание, така че то да може да достига до аудиторията по начина, по който тя го очаква. Разбира се, трябва да сме готови да мислим за нови формати, но смятам, че в радиото има достатъчно много креативен потенциал и ако ръководството успее да мотивира хората не само финансово, а и въобще с цялостно отношение и с работната обстановка, която създадем, наистина мисля, че радиото има наистина всички предпоставки, за да бъде силно и в нелинейните услуги“ – сподели Митев.

Важно е ние да наложим марката БНР като източник на качествена информация и като синоним на свобода на словото и плурализъм на мнения не само в ефирното пространство, а навсякъде където присъстваме“ – уверява Митев.

Мисля, че регионалните програми на БНР биха могли да бъдат, а те до голяма степен и сега са, един много стабилен фактор на регионално ниво. Да подпомагат комуникацията между хората и институциите, да посрещат директно най-наболелите проблеми в съответния регион и смятам, че тази роля трябва да се засилва все повече“ – счита генералният директор.

Помолен да определи визията на БНР в края на 3-годишния си мандат, Митев отговори: „Модерно, стабилно и устойчиво!“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50