Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусът непрекъснато мутира

 "Вирусът е може да се каже, "живо същество", което непрекъснато мутира. Практически не можем да кажем за какъв период от време ще постигне мутации, които да бъдат по-малко болестотворни и да предизвикват по-малко зарази.  Това е свързано и с нашумялата напоследък  А-30, вариант на въпросния вирус, който е известен още от пролетта. Потенциалното му по-голямо болестотворно действие бе разкрито в научните публикации съвсем наскоро". Това подчерта молекулярният биолог от БАН проф. Маргарита Апостолова. 

По думите й, няколко са вариантите за преодоляване до някаква степен  на вируса  -  вирусът да мутира естествено или  да бъдем ваксинирани, като бъдат създадени и лекарства за лечение на Ковид-19.

"Ситуацията е такава, че не можем да живеем отделно от цялото общество и хората да не предпазват себе си и околните. Дори и в Китай, където имаше пълен локдаун,  в различни градове вирусът се появява отново, в зависимост от това, какво се е случило".

 Според проф. Апостолова,  ние трябва да се научим да живеем с вируса, да не забравяме, че грипните вируси се появяват всяка година, а  за съжаление, този се появява по-често и затова отчитаме тези вълни. 

"А-30 е изследван на клетъчно ниво, беше забелязан през пролетта в Ангола и в Швеция, но се смята, че е възнакнал в Танзания и той беше секвениран,  като бяха разкрити  промените в последователностите на генома в този вирус и те никак не са хубави. Свързани са с местата, където са направени ваксините срещу този S-протеин   така, че те да действат. С други думи, направените към момента ваксини не е ясно колко ефективни ще бъдат към  S-протеина и към този вариант". 

Проф. Апостолова подчерта, че на учените е направил впечатление и фактът, че там, където вирусът се свързва с рецептора, който навлиза в нашите клетки и е свързан с регулацията на кръвното ни налягане, също има мутации, които го карат по-лесно да влезе. 

 "Има и друга мутация, която подпомага навлизането на този вирус, който не се е разпространил така бързо като Делта, но генетичните му характеристики подпомагат още по-бързото му разпространение".  

Високото технологично ниво, на което са произведени сегашните RNK-съдържащи ваксини, могат много бързо да бъдат променени, за да се създаде по-ефективна ваксина и към новия вариант, подчерта още проф. Апостолова. 

Тя препоръча предстоящите избори да бъдат организирани така, че да не се задържат  много хора на едно място дълго време. 

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иво Желев

Наесен отиваме на седми поред избори

Политическите въпросителни на лятото обсъждаме в програма "Точно днес" със социолога от ЕСТАТ Иво Желев. Той  прогнозира и възможностите за изпълнение на третия мандат и дали новите избори са неизбежни. По думите му вече е ясно, че в този парламент не може да се произведе нищо работещо.  "Нито има възможности за мнозинство, нито обща воля, нито..

публикувано на 19.07.24 в 10:28

Два екипа от Аварийно спасяване-Пловдив са на терен и днес

Пожарите наситиха новините, хората изгубиха домовете си, държавата ще даде по 1578 лева на пострадалите семейства. Говорим с доброволците, които са на терен при юли.  Включване в програма "Точно днес" на Георги Влайков  от Аварийно спасяване - Пловдив от мястото на пожара в Карловски регион.  Той подчерта, че остават на терена на вече..

обновено на 19.07.24 в 10:05

Само за 24 ч. събраха 20 000 лв. за екипировка на доброволците

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив говорим с Манол Пейков, народен представител от ПП-ДБ за поредната му акция, за дарения с код екипировка за доброволците За по малко от 24 часа успяхме да съберем 20 000 лева и днес ще закупим първите необходими атрибути за борба с огъня, каза за Радио Пловдив Манол Пейков. „Говорих с Георги Влайков от..

обновено на 19.07.24 в 10:05

100% е изпълнен приемът в МУ - Пловдив, след второ класиране

След второ класиране на 100% Медицински университет - Пловдив изпълни държавния план-приeм. По традиция най-голям интерес има към специалностите "Медицина", "Дентална медицина" и "Фармация". Там се полага и изпит-тест по биология и химия. В програма "Точно днес" говорим със заместник-ректора проф. д-р  Веселина Горанова , с коментар на КСК 2024...

публикувано на 19.07.24 в 09:45

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33