Новият парламент е по- консенсусен и по- конструктивен от предишните два, заради големите размествания, които претърпя политическото пространство след последните избори и това е една от добрите новини, с които 47-то Народно събрание започва, коментира пред Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов.
Според него профилът на депутатите от Продължаваме промяната няма нищо общо с профила на остриетата на ИТН. Развихрянето на хората на Слави Трифонов взе да приключва, още повече, че тази партия отиде на пето място. Процесите сега се лидират от нови хора и резултатът от това е възпитана, културна атмосфера, оперативност и добър тон. Имахме нужда от това, смята Харизанов. Като малко извинение към предишните два парламента с къси мандати той посочи обществената обстановка тогава, която беше митингова и с призиви "вън".
"Дано този адреналин да спадне, мисля че поспадна и се надявам да е така", посочи анализаторът.
По повод поискания от ГЕРБ мораториум върху поемането на нов държавен дълг до приемането на бюджета, той уточни, че става дума за мораториум върху увеличението на тавана на дълга. Всяка седмица се емитира нов дълг, въпросът е таванът да не се пипа. "Въпросът е, че се влиза в лек конфликт с тезата, че изчезват някъде 8 милиарда лева и те сега ще бъдат осигурени с взимането на нов дълг. След като ГЕРБ вече не са на власт, къде са тези 8 милиарда, да спрат да изчезват и да спрем да задлъжняваме", коментира Харизанов.
Силните ходове на ГЕРБ в новия парламент трябва да бъдат в намирането на тънкия баланс между това да бъде опозиция, но и да подкрепя смислените предложения. Балансът е много тънък, защото смислените идеи носят позитиви за управляващите, но диалогичността е един от начините обществените настроения срещу ГЕРБ да бъдат преодоляни и дори забравени. Гласувеното на пук налива бензин в огъня, а не го кара да изгасне, подчерта той.
Според него час по- скоро трябва да бъдат взети непопулярни решения за преодоляване на Ковид – кризата, каквито се прилагат в другите държави на ЕС – локдаун за неваксинирани, частична задължителна или пълна ваксинация. Непопулярни решения се взимат докато си на върха, но ковид-решенията може да бъдат и поле за общ политически консенсус.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..