Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

EUCF с финансова помощ за местните европроекти

Местните власти и възможностите да  получат европейско финансиране по енергийните си проекти от Европа.  Акцентът е върху това КАК да се подготви предложението. За повечето, особено малки общини, е трудно да отделят средства и екипи за обосновка за кандидтстване. Оказва се, че и за тази дейност има европейски бюджет.

До 17 декември се набират проектите по третата покана на инициативата Европейско градско управление /EUCF/. Тя е създадена в рамките на Програма „Хоризонт 2020“ и  подкрепя общините да  подготовят на инвестиционни концепции, свързани с техните Климатични и енергийни планове.  Бюджетът на поканата е 4.14 млн. евро, с които се планира финансирането на 69 концепции. Индивидуалният грант за проект е до 60 хил. евро. Бюджетът е разпределен по географски признак, на 3 групи общини, като за региона на Централна и Източна Европа, в който попада България средствата са 1.56 млн. евро.

Драгомир Цанев е представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност Екоенергия, която е натоварена да популяризира програмата.

На първия етап на програмата проект печели община Добрич, а във втория Белене, Габрово и Добрич.

Инвестициите в зелени проекти са инвестиции в гражданите, а по мнението на Десислава Камбурова, която е национален експерт програмата за България, няма съществена разлика в плановете на нашите общини и тези в другите европейски страни, с които сме в група. Нашите основни конкуренти са Хърватия, Литва и Полша, които печелят много проекти с подобни приоритети. Основната причина е, че имат повече опит. Но според Камбурова три одобрени от 11 подадени за миналия период предложения е добър успех за страната.

Община Смолян активно работи по проекти за подобряване на чистота на въздуха и енергийна ефективност. Заместник - кметът Марин Захариев подчерта усилията на екипа при разработването им и оценява стойността на консултациите , като тази на EU City Facility. По думите му има логикат в това да се премине през процедурата и на по- късен етап да се кандидатства за финансиране на самата дейност.

С намигане, българският принос и по тази програма е подаване на предложения в последния момент. 10 дни преди крайния срок няма подадени проекти по третата пакана, но, както казва Десислава Камбурова, не е за първи път, а по думите на Драгомир Цанев заради шансовете не са изгубени.

Следващият прозорец за кандидатстване по инициативата Европейско градко уравление ще бъде през пролетта на следващата година.

Предстои да се отвори и още една възможност за помощ към местните власти, свързана със създаването на нулево енергийни градски райони.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39