Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

EUCF с финансова помощ за местните европроекти

Местните власти и възможностите да  получат европейско финансиране по енергийните си проекти от Европа.  Акцентът е върху това КАК да се подготви предложението. За повечето, особено малки общини, е трудно да отделят средства и екипи за обосновка за кандидтстване. Оказва се, че и за тази дейност има европейски бюджет.

До 17 декември се набират проектите по третата покана на инициативата Европейско градско управление /EUCF/. Тя е създадена в рамките на Програма „Хоризонт 2020“ и  подкрепя общините да  подготовят на инвестиционни концепции, свързани с техните Климатични и енергийни планове.  Бюджетът на поканата е 4.14 млн. евро, с които се планира финансирането на 69 концепции. Индивидуалният грант за проект е до 60 хил. евро. Бюджетът е разпределен по географски признак, на 3 групи общини, като за региона на Централна и Източна Европа, в който попада България средствата са 1.56 млн. евро.

Драгомир Цанев е представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност Екоенергия, която е натоварена да популяризира програмата.

На първия етап на програмата проект печели община Добрич, а във втория Белене, Габрово и Добрич.

Инвестициите в зелени проекти са инвестиции в гражданите, а по мнението на Десислава Камбурова, която е национален експерт програмата за България, няма съществена разлика в плановете на нашите общини и тези в другите европейски страни, с които сме в група. Нашите основни конкуренти са Хърватия, Литва и Полша, които печелят много проекти с подобни приоритети. Основната причина е, че имат повече опит. Но според Камбурова три одобрени от 11 подадени за миналия период предложения е добър успех за страната.

Община Смолян активно работи по проекти за подобряване на чистота на въздуха и енергийна ефективност. Заместник - кметът Марин Захариев подчерта усилията на екипа при разработването им и оценява стойността на консултациите , като тази на EU City Facility. По думите му има логикат в това да се премине през процедурата и на по- късен етап да се кандидатства за финансиране на самата дейност.

С намигане, българският принос и по тази програма е подаване на предложения в последния момент. 10 дни преди крайния срок няма подадени проекти по третата пакана, но, както казва Десислава Камбурова, не е за първи път, а по думите на Драгомир Цанев заради шансовете не са изгубени.

Следващият прозорец за кандидатстване по инициативата Европейско градко уравление ще бъде през пролетта на следващата година.

Предстои да се отвори и още една възможност за помощ към местните власти, свързана със създаването на нулево енергийни градски райони.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54