Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В земеделието трябва да има предвидимост

"Важното сега  за нас е да има стабилно управление, без значение как ще се казва министърът и от коя партия ще бъде. Бъдещият министър на земеделието трябва да може да осигури предвидимост в работата на Министерството". Това заяви председателят на Асоциацията на земеделските производители в България и бивш земеделски министър Венцислав Върбанов. 

По думите му, когато се говори за корупция и корумпираните се знаят, трябва да бъдат предадени и факти в Прокуратурата. Останалото са само предположения. 

"Като човек, който от 20 години следи сектора на земеделието, мога да кажа, че много заявки бяха направени за борба със сивия сектор, но не се стигна доникъде. Злоупотреби със субсидии в земеделието няма, защото не виждам пример за злоупотреба, откакто сме в ЕС и се изплащат субсидии. Това, че те се изплащат на някого, това не зависи тук от никого.  Въпросът е в това, че през цялото време тук се настройват хората едни срещу други и това го правят политици, които не са наясно с темата".

Върбанов подчерта още, че политиката по получаване на субсидиите е трябавло да се промени още през 2001-2002 година. Най-лесно е да се ликвидират големите зърнопроизводители и  да бъдат национализирани.

"ЕС наложи начин на плащане на субсидии, у нас в България нямаше политики по отношение на земеделието 10-15 години и всичко се движеше по-най-лесния начин. Затова се получиха и такива големи стопанства. Зърнопроизводителите не са унищожени, а се подпомагат абсолютно всички и по един и същи начин, а трябваше да има разграничаване, заяви Върбанов.

Българските плодове и зеленчуци липсват на нашия пазар, защото беше допуснато в страната да бъдат внасяни чужди, без те да бъдат обмитявани. А   животновъдството  много скоро може да  бъде  ликвидрано окончателно. 

Трябва да се пипа много внимателно, защото единственият сектор, в който има някакъв резултат, е зърнопроизводството. Всички се целят там, а не си дават сметка, че то се разви въпроки всичко. Никой не е направил нищо за зърнопроизводителите, освен това, което направих аз през далечната 1997 г., когато за излизане от зърнената криза дадохме гарантирана цена." 

Ако един малък зърнопроизводител мисли как да нахрани собственото си семейство, един "голям зърнопроизводител" храни 100 семейства и плаща рента, която е минимум 3 пъти повече, отколкото субсидии получава, подчерта Върбанов. 

Той  бе категоричен, че в България никъде няма пустеещи земи, а напротив - има проблем със земите, от гледна точка на това, че хората, които искат да обработват,  нямат. "Няма вече балами, които да произвеждат нещо, което не се котира на пазара".   

Земеделието не е унищощено, защото то през годините се е развивало непрекъснато. 

"Позицията ни е да внимаваме какво се прави сега, защото и малкото направено може да бъде лесно разрушено. Ако някъде има корупция, всички страдат от тази корупция и най-много - тези, които работят и плащат данъци". 

Интервюто - от звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16