Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът с акциите на Варна в Панаира може да стигне и до съда

| обновено на 08.12.21 в 16:56


Общинските съветници от "Демократична България" от Пловдив заедно със съпартийците си от варненския Общински съвет изпратиха писмо до министъра на икономиката Даниела Везиева, в което я приканват тя да поиска изпълление на решението на варненските съветници от 2017 година акциине на общината в "Международен панаир" Пловдив да бъдат дарени на държавата.

"Вече 4 години варненският кмет Иван Портних" не изпълнява това решение на Общинския съвет", каза адвокат Веселина Александрова, която е председател на групата общински съветници от "Демократична България в пловдивския Общински съвет.

Припомняме, че вчера пловдивският кмет Здравко Димитров съобщи, че варненският му колега Портних го е информирал, че община Пловдив може да получи варненския дял в Панаира от 29%, но срещу 16 милиона лева.

"Това по-скоро ми звучи като разговор между приятели на маса", коментира предложението Веселина Александрова. Тя добави, че  няма представен документ, че кметът възнамерява да предложи на общинските съветници да одобрят такава продажба на акции.

На утрешното заседание на Общинския съвет на Варна отново ще се гледа предложението за увеличаване на капитала на дружеството "Пълдин Туринвест“ чрез апорт на притежаваните от Община Варна акции от капитала на "Международен панаир Пловдив“. На предната сесия на 27 октомври предложението бе оттеглено.

Одобряването му би увеличило дела на "Пълдин туринвест" в Панаира до близо 80 на сто и останалите акционери-община Пловдив и държавата биха изгубили възможността да блокират предложения за разпореждане на бизнесмена Георги Гергов, който притежава най-големия дял акции.

"Ако съветниците одобрят това предложение, областният управител може да го оспорва, а може и да се стигне до съд", прогнозира Веселина Александрова.

Междувремнно служебният премиер Стефан Янев заяви в Народното събрание, че правителството е изпратило писма до двете общини - Варна и Пловдив, в която се казва, че прехвърлянето на акциите не трябва да се случи.  "Пътищата за затвърждаване на позицията на държавата е или по съдебен ред, или чрез Народното събрание. И да се намери баланс да не се допускат за в бъдеще такива дефекти”, каза още премиерът Янев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16