"Този път имахме възможност да видим изкопите и да си направим частични заключения. Направените изкопи в сградата са три, от които единият е изцяло в съвременни пластове. Другият е с дълбочина 4.50 м. и личи, че има нарушение на археологически пластове. В третия има открити два мраморни блока. Не мога да кажа какво точно е нарушено, тъй като не съм влизала вътре, но със сигурност в по-големия изкоп има нарушени горели деструкции и подови нива. В изкопите е опасно да се влиза". Това заяви археологът София Христова след повторната инспекция на експерти за случващото с двете сгради под земята на ул. "Княз Александър Батенберг".
По думите й, изкопите не са направени за укрепване на конструкциите на сградите, защото са безформени. Единият от тях - 4.50 м. е доста дълбок. Носещите стени на сградата са масивни и здрави и не е ясно какво точно е трябвало да се укрепва. В момента тече разследване на МВР и не може засега да има становище по въпроса.
Христева обаче подчерта, че изкопите са направени скоро и в продължение на 2-3 години. Това тепърва ще бъде установявано.
"Докато не вляза вътре и не разчистя, не мога да съм сигурна, че намерените части са седалките от Стадиона. Може да бъдат камъни от самия Стадион, които са преизползвани за други сгради - средновековни или византийски и т.н. Пространстото, в което те са открити, е малко и няма ясна видимост".
Христева бе категорична, че археологията е изгубена завинаги и двете мраморни плочи са нарушени. Като аргумент тя посочи, че собственикът на сградата е нямал право да извърши каквато и да е изкопна дейност, дори и аварийна, без присъствието на археолог. Зоната се води "бяла" и е защитена, подчерта Христева.
"Това, което виждам е, че освен че той е разрушил основите на сградата, той не я укрепва с изкопите, а я разрушава. Това е опасно и незаконно, защото разрушава и културни пластове и всичко, което е извършил е незаконно".
Христева подчерта, че в скоро време очаква, на база на няколкото комисии от Общината и от Министерството на културата, да получи задание какво да се прави и тя лично да влезе в двата изкопа и да получи ясна представа какви структури и от кой период са разрушени.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..