"Този път имахме възможност да видим изкопите и да си направим частични заключения. Направените изкопи в сградата са три, от които единият е изцяло в съвременни пластове. Другият е с дълбочина 4.50 м. и личи, че има нарушение на археологически пластове. В третия има открити два мраморни блока. Не мога да кажа какво точно е нарушено, тъй като не съм влизала вътре, но със сигурност в по-големия изкоп има нарушени горели деструкции и подови нива. В изкопите е опасно да се влиза". Това заяви археологът София Христова след повторната инспекция на експерти за случващото с двете сгради под земята на ул. "Княз Александър Батенберг".
По думите й, изкопите не са направени за укрепване на конструкциите на сградите, защото са безформени. Единият от тях - 4.50 м. е доста дълбок. Носещите стени на сградата са масивни и здрави и не е ясно какво точно е трябвало да се укрепва. В момента тече разследване на МВР и не може засега да има становище по въпроса.
Христева обаче подчерта, че изкопите са направени скоро и в продължение на 2-3 години. Това тепърва ще бъде установявано.
"Докато не вляза вътре и не разчистя, не мога да съм сигурна, че намерените части са седалките от Стадиона. Може да бъдат камъни от самия Стадион, които са преизползвани за други сгради - средновековни или византийски и т.н. Пространстото, в което те са открити, е малко и няма ясна видимост".
Христева бе категорична, че археологията е изгубена завинаги и двете мраморни плочи са нарушени. Като аргумент тя посочи, че собственикът на сградата е нямал право да извърши каквато и да е изкопна дейност, дори и аварийна, без присъствието на археолог. Зоната се води "бяла" и е защитена, подчерта Христева.
"Това, което виждам е, че освен че той е разрушил основите на сградата, той не я укрепва с изкопите, а я разрушава. Това е опасно и незаконно, защото разрушава и културни пластове и всичко, което е извършил е незаконно".
Христева подчерта, че в скоро време очаква, на база на няколкото комисии от Общината и от Министерството на културата, да получи задание какво да се прави и тя лично да влезе в двата изкопа и да получи ясна представа какви структури и от кой период са разрушени.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..