Декларацията на управляващата коалиция, в която бе поискана оставката на главния прокурор Иван Гешев е политически акт, с който изразяваме неодобрението си към главния прокурор и неуспешната му борба с корупцията, особено по високите етажи на властта, заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Продължаваме промяната Петър Куленски.
Той отхвърли обвинението на Иван Гешев, че декларацията е грубо посегателство върху правото и независимостта на съдебната власт. Припомни, че управляващата коалиция има решение за промяна на съдебната система и отстраняване на главния прокурор от поста му. "Даваме израз на волята си за реформа на съдебната система и в частност на прокуратурата", поясни Куленски, като добави, че призивът не е свързан с подадената от председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров оставка.
"Ако Иван Гешев не подаде оставка ще търсим законови механизми за отстраняването му. Разработваме промени в Закона за съдебната власт. Когато говорим за Съдебната власт, трябва да се има предвид изтеклия мандат на членовете на Инспектората на ВСС, искаме да бъде променен и ВСС, като се намали квотата на прокурорите и ВСС да стане един независим орган. Разработва се и механизъм за разследване на главния прокурор", коментира депутатът.
От Продължаваме промяната не са изненадани от оставката на Цацаров, заради ниската обществено подкрепа и ширещото се неодобрение на неговата дейност и липсата на доверие към КПКОНПИ. Куленски уточни, че не знае защо ДАНС е отнела допуска на Сотир Цацаров до класифицирана информация.
Куленски заяви, че в момента се работи върху промените в Закона за КПКОНПИ като идеята е нейната дейност да се раздели на две - едната да установява конфликт на интереси, а другата да се занимава с отнемането на незаконно придобиттото имущество.
Той подчерта, че имена за нов председател на КПКОНПИ не са обсъждани, защото по- важна визията, която той ще има за борба с корупцията по високите етажи на властта. "Трябва да бъде юрист с дълъг стаж, с добро име в професионалните среди, почтен с високи морални качества, както и да има воля за действия, за да се стигне до резултати за борба с корупцията", обясни депутатът.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..