На 21 януари – Деня на родилната помощ, почитаме труда на всички специалисти, които помагат на живота да се появи на белия свят. Денят се отбелязва тържествено от 1951 г., когато с указ на Народното събрание Бабинден по стар стил е обявен за празник, почитан оттогава тържествено в АГ- отделенията на болниците и клиниките.
Извън статистиката на новородените през 2021 година – 58 393, за традиционния ритуал, който се изпълнява днес с респект към дейността на акуширащите специалисти и още – за предизвикателствата в ежедневната им работа и фокуса на усилията им, наложени от Ковид-пандемията – д-р Димитър Йончев – началник на Клиника АГ в УМБАЛ „Пловдив“.
С около 110% повече са разходите за електроенергия в детските заведения в Пловдив, в сравнение със същия период на миналата година, но това няма да доведе до затварянето им. Категоричната позиция е на заместник-кмета „Образование“ Стефан Стоянов, който ще коментира възможностите община Пловдив да се справи с кризисната ситуация при плащане на сметките за издръжка на детските заведения и кухни.
Темата за дръзкия ценови танц на електроенергията ще коментираме и в контекста на плащанията от страна на бизнеса, предизвикан за решение на сложния ребус – възможно ли е и как именно да се намали енергийното бреме стоварило се върху бюджетите им. Коментарът е на икономиста Румен Гълъбинов.
Представители на архитектурно-строителния бранш излязоха с общи искания за промени в законодателството. Браншът се обедини в настояването си към управляващите за въвеждане на електронни разрешителни за строителство, както и за изготвяне на нов Кодекс, обединяващ всички закони в сектора на строителството. За целта на тази инициатива и очаквания ефект от осъществяването й – арх. Чавдар Тенев - председател на Регионалната колегия на Камарата на архитектите в България.
В минутите за култура – репортаж на Екатерина Костова за старта на новия проект на трио пловдивчани „Театър в галерията“ в галерия „Arsenal of art“ и началото на проекта, финансиран от Национален Фонд Култура вечерта с моноспектакъла на Милко Йовчев „Списък с всички страхотни неща“ и акустичен концерт на Димитър Еленски.
„Добро утро, Ден“ и в петък оставаме в компанията на проф. Стефан Костянев.
В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..