Денталната помощ и пандемията от COVID, средствата от бюджета на НЗОК - ще покрият ли високата инфлация и на какво могат да разчитат стоматолози и пациенти през 2022 година - коментира в програма "Точно днес" д-р Николай Шарков, председател на УС на БЗС.
Той припомни, че съсловната организация продължава да отстоява основните правила в здравеопазването – достъпност, качество и достатъчност, но достатъчността наистина е нещо, което отсъства в пакета дейности за здравно осигурени лица над 18 години.
Според него обаче, децата до 18 години ползват един стабилен пакет, който напълно удолетворява нуждите, стига родителите да заведат децата си на зъболекар.
" Това е един преглед годишно и 4 дейности, които включват пломби, екстракция на времени зъби или постоянни, които включват усложнения на кариеса на временни и постоянни зъби. При възрастните обаче, нещата не са точно така. Те имат право на един преглед и три дейности, които са еднообразни - или пломби, или вадене на зъби, или комбинация от тях."
Новинта е, че тази година съюзът е успял да се пребори за нова дейност за пациенти над 18 години.
"Ние вкарваме нова дейност за лицата над 18 години. Това е обща анестезия на пациенти с психични проблеми. Това съществуваще до момента за децата до 18 години. Това е една стъпка, която е благодарение на БЗС."
По отношение на програмата за цялостно зъбно протезиране той уточни, че тя ще продължи и през тази година.
Д-р Шарков коментира и проектобюджета за дентална помощ като част от доболничната помощ.
"Навсякъде се тръби, че се увеличава бюджетът на доболничната помощ с 30 %. Денталната медицина е в доболничната помощ. Явно, че като се говори за увеличениет на доболничната помощ, не се взима предвид денталната помощ по задължителното здравно осигуряване, защото увеличението на бюджета според изчисленията на НЗОК е с малко над 11%. Само че дори и при тези 11% е допусната една грешка. И веднага ще ви кажа за грешката. Ние през 2021 години изработихме 229 милиона лева, а базата за увеличение на бюджета с 11 % е 215 милиона - бюджетът, който бе актуализиран през септември 2021 година, тоест виждате несъответствие между изработеното и това, което предлага касата. Като се направи преизчисление се вижда, че на практика бюджетът за дентална помощ е увеличен само с 4,5% при условие, че за останалите сектори в доболничната помощ бюджетът, както твърдят политиците и касата, се увеличава. с 30%. Има несъответствие и отново денталната помощ стои в периферията на полизрението на политиците".
Д-р Шарков е категоричен, че денталната помощ е един от основните елементи на здравеопазването в България и е стратегически елемент. Според него през настоящата година нито ще се намалят дейности, нито пациента ще бъде ощетен.
Ние категорично ще се борим и ще отстояваме нашата теза, че бюджетът за дентална помощ трябва да бъде близо до 260 милиона лева, за да може да се покрие не само инфлацията, но и скокът на енергоносителиите, който се отразява на цената на материали и нашите непреки разходи.
Според д-р Шарков всичко това няма да се отрази на пациентите. Той съобщи, че по време на пандемията стоматолозите не са затворили кабинетите си и са продължили да обслужват своите пациенти при строго спазване на всички мерки, но посещаемостта е намаляла с близо 30-40%.Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..