Твърд подход в политиката на сплашване към руско-украинския конфликт, присъщ на САЩ и Великобритания или политиката на диалога, за каквато настояват Германия, Италия и Франция, ще бъдат водещи в овладяване на ескалиращото напрежение с непредизвестен финал, от който губещи ще бъдат и най-странящите страни от разполагането на натовски войници на територията им като България, Унгария и Словакия. Нереалното до дни изменя визията си, след като във вторник военният министър Стефан Янев допусна възможността за влизането на американски сили в състава на батальонната бойна група на НАТО, която България иска да приеме на територията си с цел засилване отбранителния потенциал на Алианса в Източна Европа, заради украинската криза.
След публично заявения от министъра аргумент, че сме изправени пред най-голямата криза след края на Студената война, за да обсъдят темата, в София пристигнаха представители на Държавния департамент на САЩ. За измеренията на конфликта и потенциала на страната ни за адекватен отговор в търсене на сигурност – експертът по международна сигурност и геополитика проф. Румен Кънчев.
Ще се окаже ли работеща в интерес на висшето образование анонсираната от МОН идея за обединение на ВУЗ-овете в България и свеждането на сегашния им брой от 38 на 16? Темата ще коментираме с ректора на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева – Новак.
В пика на петата вълна на пандемията какво говорят математическите анализи на заболеваемостта – експертът по приложна статистика в сферата на медицината и енергетиката д-р Лъчезар Томов.
Община Пловдив и intel Corporation представят първото си партньорство в образователната сфера. След подписване договор общината ще получи безплатен достъп до ресурси от STEM програмата за иновации в пловдивските училища. Събеседник – заместник кметът „Образование“ Стефан Стоянов.
В минутите за култура след 9 ч. е поредният разказ на автора на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов.
А първите минути на утрото и в сряда оставаме в компанията на председателя на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева в рубриката „Добро утро, ден“.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..
В предаването днес Ви каним на мисия до Антарктида :))) Виктория Петкова и Кристиян Владов ще ни отведат до най-студеното място на Земята с и нтерактивното представяне на книгата "Българознайко - Мисия Антарктида" на 14.12. в Природонаучен музей Пловдив. Събитието е част от програмата на Ледения фестивал, който ще се проведе. Как ще премине той..
В утрото на 28 ноември засягаме важните теми от Пловдив и страната. Ще обърнем и специално внимание на образованието и на научните постижения в града и областта, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Малките ученици от Основно училище „Кочо Честименски“ стартират благотворителна инициатива, с която ще зарадват децата на загиналите..
Напрежението във Велинград заради откритата чума по овцете продължава втори ден. Поредна седмица таксиметровите шофьори настояват за сваляне на цената на застраховката „Гражданска отговорност“ и заплашват с блокада по празниците, а в парламента беше торпилиран шестият опит за избор на председател на Народното събрание, а може би и на бъдещ служебен..