Защо ваксинационната кампания не успява у нас, въпреки желанието на новите управляващи да се повиши броя на ваксинираните българи, дори и чрез стимули - това е един от акцентите в разговора с доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации. За програма "Ден след ден" той коментира някои от причините.
"Тези, които са лидери, би трябвало да дават добър пример, за да може хората да бъдат насърчени да се ваксинират. Предполагам, че тази първоначална заявка към момента няма как да се разгърне, защото новото правителство попада в една ситуация, в която има много проблеми за разрешаване на куп. Продължаваме да разчитаме, че проблема с ваксинацията ще бъде взет на сериозно. За съжаление тук има един фактор, който също се намесва, а именно - намаляващата заболеваемост и отстъпващият омикрон, което винаги влияе върху разхлабване на желанието на хората да се ваксинират", смята Христов.
Според него лидерският пример е важен, но сега най-добрият начин е да се потърси влияние в тези така наречени малки общности - таксиджията, фризьорът в квартала, религиозният лидер. Тези, които имат влияние върху хората около себе си, с които общуват всеки ден и са такъв тип лидери на мнения .
"Проблемът с големите лидери, от типа министър-председател, особено на този, е, че целевата група на хората, която го харесва, най-вероятно вече се е ваксинирала. Така, че едва ли той би могъл да убеди голяма част от хората, неговият пример едва ли би могъл да убеди голяма част от хора да го направят. Но като знак, като символ, че това едва ли не започва да бъде държавна политика или приоритет, това е изключително важно. Това, най-малкото по някакъв начин, накланя везните в една или друга посока и дава сигнал към яростните антиваксъри, че всъщност ще има определено от държавната политика мнение", допълни експертът.
75-те лева за пенсионерите, които са имунизирани, едва ли могат да обърнат мнението на тези, които са тотално убедени против ваксините, смята още експертът.
Според него у нас антиваксърската вълна, не може да се използва по начина, по който това се случва в чужбина.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..