Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да се стигне до война, дипломацията ще се справи

Снимка: БГНЕС


До къде може да стигне конфликта НАТО - Русия и какви могат да бъда последствията за страната ни - говорим в програма "Точно днес" със Симеон Николов –дипломат, експерт по международна сигурност, бивш  заместник-министър на отбраната през периода 2005 – 2008 г, член на УС  на Българското дипломатическо дружество. Разговор преди Консултативния съвет за национална сигурност - "Рискове и заплахи за националната сигурност на Република България. Състояние на Въоръжените сили. Необходими мерки", който ще се проведе при президента Румен Радев. 

Твърди се, че дипломацията е изкуство – на възможното. Но тя е преди всичко алтернатива – на войната. 

Според Николов за съжаление в момента сме по-близо до войната, но всички очакванията са, че дипломацията ще направи каквото е необходимо и няма да се стигне до военни действия.

Проблемът е, че нещата се придвижват твърде бавно, тромаво  и вторият проблем е, че и двете страни са твърде безкомпромисни , твърде  малко склонни на отстъпки, макар че и двете страни си дават ясно сметка, каква ще бъде цената както за Русия, така и за Запада. И тук вече е умението, да можем да прочетем каква е истинската загриженост. От една страна НОТО  и европейските страни не могат да се откажат от своите принципи, че всяка страна избира сама съюза в който иска да членува, че не можем да допуснем отново зони на влияние, да се върнем назад във времето. Но от друга страна не се проявява и разбиране към тревогите на Русия, а те също са основателни, тъй като в момента остана само един договор, който е валиден - това договора "Старт", докато всички останали договори по един или друг начин, по едно или друго време, двете страни се оттеглиха  и това е твърде рисковано. Освен това има споразумения, които не бяха спазени и Русия с основание се тревожи за своята сигурност. Въпросът е нещата да се договорят така, че и двете страни да запазят лице. Да представят компромисите си за успех и да се стигне до конкретни решения. Аз смятам, че натам вървят нещата макар и с големи затруднения. Но от тук нататък ни чака един много дълъг път - това е пътят на  възстановяване на договорно правните  отношения между Запада и Русия.

Относно КСНС  и очакванията експертът по национална сигурност коментира, че нашата позиция е ясна - като член на НАТО , изразили сме своята солидарност и не може  да имаме друга позиция.

Той обясни, че през последните години понятието сигурност е много променено. 

Силовите операции са 25% от решаване  на конфликтите, останалите проценти до 100% зависят  от политически, дипломатически, икономически и други фактори, така че когато се обсъждат проблеми на сигурността  не само армията трябва да се вземе предвид.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборът на нов папа става сред 135 кардинали, няма фаворити

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ.  За момента няма яснота за детайлите по..

публикувано на 23.04.25 в 16:49

Издателите у нас работят модерно и с много високо темпо

Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..

публикувано на 23.04.25 в 09:58
Румен Гълъбинов

Очакват ни положителни отговори по конвергентния доклад

Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор  Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..

публикувано на 23.04.25 в 09:44

Папа Франциск ни завеща да обичаме ближния си

Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с  Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..

публикувано на 23.04.25 в 09:33

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57