Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целта на Путин е Украйна да стане част от Руската федерация

| обновено на 27.02.22 в 09:46

„Цивилизованият свят падна жертва на собствената си цивилизованост. И на безскрупулната си алчност. Усещането е за безсилие и лицемерие“. Разговорът е от стената на приятелка във Фейсбук. Поводът - настоящият момент, в който руската армия е напът да завладее Украйна. 

С политолога проф. Евгений Дайнов търсим продължението на случилото се дотук.

Поуките от военните действия в Украйна

Те са същите като при Хитлер, смята политологът. 

"Когато на такъв човек като Хитлер или Путин дадеш власт и не го спреш да отхапва парчета от цели държави, накрая се оказва, че този апетит няма граници. Те искат всичко и трябва да бъдат спирани максимално рано! 

На Путин нищо не му се случи, когато изравни Чечня с лицето на земята. Нищо не му се случи, когато отцепи 2 територии от Грузия, или когато си присвои Крим. Естествено е той да си помисли, че има насреща си мекушави хора. Всеки път той става все по-неконтролируем", смята проф. Евгений Дайнов. 

Резултати от санкциите срещу Русия

Наложените санкции от Запада наистина са тежки удари. Руснаците ще ги заболи от тях, но няма да спрат безобразията в Украйна. Те ще ги усетят най-рано напролет. Наложените санкции са наказания, но не са превенция, подчерта политологът.

Западът, както и България, трябва да са готови да устоят на различни страдания, най-вече свързани с енергийната сфера. 

"По-добре да понесем икономически страдания сега и да спрем Путин. Ако не - следват военни страдания. Следващите държави са Молдова и Грузия, после България. Като гледам скоростта, с която се развиват нещата, може догодина софиянци да спят в метрото", прогнозира проф. Дайнов. 

Съдбата на Украйна

Преговорите може и да спрат войната, но целта на Путин е да превърне Украйна в държава като Беларус - част от Руската федерация, да не бъде вече самостоятелна държава, допълни проф. Дайнов.

След като се водят сражения не в Донецк или Луганск, а в Киев, явно целта е държавният глава. Да бъде премахнат Зеленски и на негово място да бъде монтиран "послушен" управник, смята политологът. 

"Украинската армия може и да не продължи да се съпротивлява дълго. След това следва съпротивата - постоянен бунт навсякъде, който може да продължи с поколения", каза още той.

Цялото интервю на Емил Костов с проф. Евгений Дайнов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Диана Дамянова

Конституционният съд прилича на държавата и е в разпад

Едва ли ще се стигне до конституционна криза, въпреки че цялата институционална драма в отечеството е много висока, защото последните години бяха години на разпад на всякакви форми на държавност. И това, което виждаме в момента в Конституционния съд (КС) е една от малките искри, които проблясват. Така коментира в програма "Ден след ден" на..

публикувано на 12.03.25 в 16:39

Вече няма евтино кафе, цените на борсите са исторически

Индексите на борсите за кафе достигнаха исторически стойности, а към причините за резкия скок е слабата реколта в основните страни производители и климатичните условия.   Разделяме кафето, което се търгува на основните стокови борси на робуста и арабика. Робустата се търгова на лондонската борса, а арабиката на нюйоркската. Рекордните..

публикувано на 12.03.25 в 16:35

Атаката срещу Конституционния съд руши държавността

Адвокат Ина Лулчева смята, че в скандала около изборните резултати и делото, което тече в Конституционния съд, всичко е обърнато на опъки. "Нито НС, нито който и да е било, трябва да се занимава с висящото дело в КС. До момента, до който той не се произнесе, обсъждането на доказателства, които той събира от други органи и лица,  е напълно..

публикувано на 12.03.25 в 16:01
Мая Димитрова

Некоректно е зануляването на гласове при липса на бюлетини

Изслушването на ЦИК и "Информационно обслужване" вчера беше полезно, защото с различни изказвания се  всява смут в обществото и недоверие към институциите от страна на хората. Целта му бе да се въведе прозрачност в действията на тези институции, с които е свързано конституционното дело за законността на изборите за народни представители в 51-вото..

публикувано на 12.03.25 в 11:15

Скандалът ще дискредитира решението на КС, каквото и да е то

Безпрецедентно е не само обръщението, което председателят на КС Павлина Панова направи, безпрецедентно е въобще решение то на съда да допусне повторно броене на бюлетините в 2204 секции, за да реши делото за законността на вота. Върху това обърна внимание в коментара си адв. Михаил Екимжиев.   По думите му това не беше очаквано и явно е създало..

публикувано на 12.03.25 в 10:30