Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България носи генетично щедрост и гостоприемство

Николай Неделчев
Снимка: FaceBook/Nikolai Nedelchev

"Най-обикновена човешка добрина. Утре можем ние да сме на тяхното място". Така простичко обясни решението си да отвори вилата си в Ябланица за бежанци от Украйна пловдивчанинът Николай Неделчев - едно от известните имена в рекламния бизнес у нас и един от големите колекционери и меценати.  

След като написал пост в социалните мрежи с решението си, тв журналистка го попитала може ли да настани 12 души, които вече били у нас. Така те били настанени в къщата на Неделчев в Искърското дефиле. Млади, интелигентни, сред тях е и 4 годишно момиченце, разказва. 

Все още той не ги е виждал наживо, тъй като е пътувал на ваканция извън страната, когато е дошъл и въпросът за приютяването им. Организацията направил от дистанция. Сега, освен че са настанени, бежанците са заредени с провизии, а приятели на бизнесмена непрекъснато търсят възможност да се включат с каквото е нужно.

"Нямам търпение да се запозаня с  хората и да видя дали не мога да направя още нещо" - сподели Неделчев и призна, че могат да останат колкото искат.  Той припомни, че сме щедър и гостоприемен народ, дал убежище в миналото и на арменци, и на белогвардейци, и на виетнамските бежанци.

"България носи тази щедрост и гостоприемство генетично" - обобщи Николай Неделчев и от ефира ни призова и други хора с възможност да подкрепят бежанците.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12